Park Tysiąclecia pięknieje w oczach

26 Maj 2023
To jedno z ulubionych miejsc do rekreacji i wypoczynku kilku pokoleń zielonogórzan zmienia się nie poznania. Prace są zaawansowane, w większości wykonano eleganckie ścieżki spacerowe. W trakcie budowy jest też tężnia, która pomoże zadbać o zdrowie.

Zielonogórzanie chętnie podglądają, co dzieje się na placu budowy. To całkiem zrozumiałe, poprzednie oblicze popularnego parku nie zachwycało. Wykonawca, firma Pro-Infra z Jerzmanowej uwija się jednak jak w ukropie i przyznać trzeba, miejsce nabiera blasku. Powstały nowe ścieżki piesze z nawierzchni mineralnej i kostki brukowej betonowej oraz schody terenowe prowadzące do parku. Już nie trzeba uważnie patrzeć pod nogi, bo nie ma ryzyka potknięcia.

100 ławek

Wkrótce w parku pojawi się około stu nowych ławek. Drzewa zostały posadzone. Trwają nasadzenia krzewów, powstaną rabaty bylin. W planach jest strefa sensoryczna, która pobudzi wszystkie zmysły i będą odnowione historyczne zdroje. Odpoczniemy też na leżakach wsłuchując się w szumiącą fontannę z kulą w parku sensorycznym.

Nowością w parku są warkocze ekologiczne - zimowe schronienia dla jeży. Stworzone z troską by zadbać o najmniejszych mieszkańców parku.

- Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, w odnowionym parku pospacerujemy na przełomie września i października – mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich.

To będzie perełka

Pracom uważnie przygląda się radny Grzegorz Hryniewicz (Zielona Razem), szef stowarzyszenia „Warto jest Pomagać”, które działa w parku. -  To miejsce nigdy nie było modernizowane i przyszła najwyższa pora na zmiany – mówi G. Hryniewicz. I dodaje: - Wielu zielonogórzan obserwuje te prace, przychodzi tu na spacery ze swoimi pupilami. Park bardzo im się podoba, pozytywnie oceniają remont. Będziemy mieli kolejną po Zatoniu rekreacyjną perełkę.

Wszystkie prace w parku wykonywane są pod nadzorem archeologicznym, a materiały zatwierdzane przez konserwatora zabytków. Wykonawca wyciął chore i obumarłe drzewa, zajął się też pielęgnacją zdrowych okazów. Odrestaurowano grobowiec Beuchelta. Podczas budowy zbiorników na solankę znaleziono grobowce, które pozostaną w parku po zmianie lokalizacji elementów zagospodarowania.

 (rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki