Owady mają tu pięciogwiazdkowy hotel

17 Wrzesień 2021
Pszczoły murarki, skorki i inne pożyteczne owady zamieszkały w luksusowym hotelu… na działce na Jędrzychowie. Zbudował go Sylwester Syja Skrzyczewski. - Bez owadów zginiemy, musimy im pomóc - przekonuje.

Sylwester na majsterkowaniu zna się jak mało kto. W wolnym czasie stale coś naprawia i nadaje używanym przedmiotom drugie życie. Od zawsze lubił przebywać w otoczeniu przyrody, dlatego z żoną Agnieszką wydzierżawili działkę rekreacyjną w rodzinnych ogródkach na Jędrzychowie. Postanowił połączyć oba zamiłowania.

W pierwszej kolejności samodzielnie skonstruował meble do altany. Teraz postawił nietypową instalację - hotel dla pszczół murarek i innych pożytecznych owadów. - Nazwałem tę konstrukcję resortem - śmieje się Sylwester. - Składa się z 17 sekcji wykonanych z różnych naturalnych materiałów: drewna z drzewek owocowych, sosny, brzozy, różnych gatunków szyszek, gałązek, zrębów drzewnych, cegłówek, trzciny i siana. Część budulca podarowała mi własna działka, resztę zebraliśmy z Agnieszką podczas spacerów po parkach. Chcieliśmy zrobić coś dla przyrody, bo bez pszczół i innych zapylaczy nie będzie przecież życia na Ziemi.

Hotele dla owadów są coraz bardziej popularne w miastach, na działkach, przydomowych ogródkach i terenach zielonych. W Zielonej Górze stoją m.in. w ogrodzie botanicznym. To odpowiedź na alarmujące wieści o masowym ginięciu pszczół i innych owadów zapylających kwiaty i drzewka owocowe. Domek to nic innego jak imitacja naturalnego siedliska owadów. Materiały do stworzenia wygodnego „noclegu” dla owadów są naturalne i pochodzą z recyklingu. Pożyteczne stworzonka muszą mieć warunki do bezpiecznego gniazdowania i przeżycia nawet najmroźniejszej zimy. W naturze owady zwykle gnieżdżą się w szczelinach, pod kamieniami, w liściach czy gałęziach. We współczesnych ogrodach takich luksusów brakuje, stąd trzeba tworzyć specjalne domki.

Sylwester wie, że każda z owadzich rodzin ma inne oczekiwania. Dla przykładu, trzcinę i bambus upodobały sobie pszczoły murarki, a cegły dziurawki - samotne pszczoły. Budował owadzi hotelik cierpliwie i z poświęceniem. Przeznaczył na to weekendy, dwie soboty i trzy niedziele. To żmudna i precyzyjna robota. Nawiercił aż dwa tysiące otworów, o średnicy 4,7 i 9 milimetrów. Sprzęt niemal dosłownie palił się w rękach. Wyrzynarka elektryczna do drewna i metalu już do niczego się nie nadaje!

Domek ma 2,5 metra wysokości i od 1,8 do 2 metrów szerokości. Nie stanął w przypadkowym miejscu. Budowniczy sprawdził w literaturze pszczelarskiej, gdzie najlepiej postawić hotelik. Miejsce musi być nasłonecznione, ale nie przelotowe, bo w takich warunkach owady miałyby kłopoty, żeby złożyć jaja. Konstrukcja jest zadaszona.

W hotelu mogą mieszkać pszczoły murarki i samotnice, i wiele innych pożytecznych owadów: skorki pospolite (popularne szczypawki), które żywią się znienawidzonymi przez działkowców mszycami, biedronki, złotolitki murarkowe (też są postrachem mszyc). W noclegowni nie zabraknie bzygów. Te owady z rzędu muchówek z wyglądu przypominają osy lub pszczoły. Nie do przeceniania jest rola, jaką odgrywają w zapylaniu kwiatów.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki