Ósmoklasiści zdawali swoje pierwsze egzaminy

27 Maj 2022
- Nie było trudno - zgodnie mówili po wtorkowym egzaminie z języka polskiego ósmoklasiści z SP 13. W tym tygodniu podeszli do swoich pierwszych, oficjalnych egzaminów w życiu. Od wtorku do czwartku mierzyli się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym.

Przygotowania do egzaminów trwały we wtorek od samego rana. Po godzinie piątej kurier zawitał do Szkoły Podstawowej nr 13. Przywiózł zalakowane i szczelnie zapakowane arkusze egzaminacyjne dla 44 uczniów. Odebrała je dyrektor szkoły Agnieszka Łyszkiewicz i schowała do sejfu. Komisjom przekazała je tuż przed samym egzaminem. - To pierwszy egzamin w naszej szkole od trzech lat. Przekształciliśmy się z gimnazjum w szkołę podstawową i dopiero teraz mieliśmy ósme klasy. Wszyscy przeżywamy egzaminy - nauczyciele, uczniowie, rodzice. To są duże emocje. Dzisiaj weszłam do sal życzyć powodzenia uczniom. Jedna grupa powiedziała, że się nie stresują. Druga, że nie spali całą noc - mówiła nam z uśmiechem dyrektorka.

Z uczniami rozmawialiśmy od razu po wyjściu z sali. Na napisanie egzaminu mieli 120 minut i wykorzystali ten czas do ostatniej sekundy. - Średnio trudny, a nawet można powiedzieć, że łatwy i przyjemny był ten egzamin - usłyszeliśmy od chłopaków z 8 b. Ich koleżanki były bardziej rozmowne. Opowiadały, że z lektur była „Zemsta” Aleksandra Fredry, na podstawie fragmentu z książki trzeba było rozwiązać zadania. Uczniowie musieli też napisać zaproszenie na szkolny piknik. Rozprawka lub opowiadanie miały poruszać motyw przyjaźni. - Najbardziej boimy się matematyki. Plany na liceum już mamy. Najbardziej chciałybyśmy dostać się do V LO - przyznały Jagoda Jadłoś, Klaudia Przykucka i Matylda Zezyk. Ich koleżanka, Zosia Dworzyńska, marzy o I LO. - Przed egzaminem nie mogłyśmy nic przełknąć, teraz idziemy to nadrobić - powiedziały dziewczyny i poszły szukać knajpki, która zaserwowałaby im spóźnione śniadanie.

Przed szkołą o wrażeniach z egzaminu rozmawiały też uczennice klasy 8a. - Trzeba było znać treść lektury. Chociaż jeśli uważało się na omawianiu „Zemsty” na lekcjach, to można było zrobić te zadania bez przeczytania książki. Stresowałyśmy się, więc co jakiś czas robiłyśmy krótką przerwę na medytację nad arkuszem - śmiały się Olga Kizimowicz, Julia Tęgos i Emilia Olechnowska.

W środę uczniowie podeszli do egzaminu z matematyki, w czwartek sprawdzano ich znajomość języka obcego. Od wyników egzaminów zależy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie poznają je na początku lipca.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki