Ośmiu wspaniałych

28 Marzec 2014
Sławomir Kuczak, tegoroczny maturzysta I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego, wiceprzewodniczący grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Urzutach, wolontariusz, który pomaga, a także inspiruje, został laureatem konkursu „8 Wspaniałych” i będzie reprezentował nasze miasto w finale ogólnopolskim.
27 marca 2014 roku w sali ślubów zielonogórskiego ratusza odbyła się uroczysta miejska gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych".
 
- To jest niesamowite. Sami sobie stawiają trudne zadania, które wykonują z uśmiechem. Cieszę się, że jest Was coraz więcej na tej Sali połączonych chęciom pomocy drugiemu człowiekowi… W tym roku do zielonogórskich wspaniałych dołączyli również uczniowie z Gminy Zielona Góra. Jeśli mówi się o kryzysie wolontariatu to Wy jesteście tego zaprzeczeniem! Wy wiecie, że warto dostrzegać ludzi potrzebujących pomocy… Życzę Wam spełniania wielkich dzieł w życiu – mówiła wiceprezydent Wioleta Haręźlak, wręczając odznaki i dyplomy laureatom.    
 
Złote odznaki otrzymała młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród nich: Sławomir Kuczak i Iga Wilczyńska – oboje z I LO, Izabela Cieślak z Gimnazjum nr 8, Karolina Karolczyk z Gimnazjum nr 6, Kacper Migacz z Gimnazjum nr 7, Rita Murawska z Zespołu Szkól Budowlanych, Magdalena Skurtys z VII LO i Katarzyna Witkiewicz z VII LO.
 
Natomiast uczniów szkół podstawowych wyróżniono srebrnymi odznakami „Małej Ósemeczki”. Otrzymali je: Kalina Kapała – Szkoła Podstawowa w Przylepie, Barbara Baczańska – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, Hanna Herba – Szkoła Podstawowa nr 8, Tymon Radzik - Szkoła Podstawowa nr 18, Daria Felińska - Szkoła Podstawowa nr 22, Kinga Świdkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 17, Adam Gabryel – Szkoła podstawowa w Zawadzie i Patrycja Hornung – Szkoła Podstawowa nr 21.
 
- Ponadto wyróżnienie otrzymało - 8, a dyplomy za udział – 29 uczniów. Za inspirowanie i pomoc w działaniach wolontariuszy wręczono listy gratulacyjne ich opiekunom – mówiła wierna idei konkursu, jego koordynatorka Bogusława Breitkopf z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
 
Podziękowania skierowano również do ośmiu jurorów, którzy mieli nie lada zadanie „zważyć” wartości, jakie niesie ze sobą praca dla innych. A było co podziwiać. Poza organizacją i angażowaniem się w koncerty, akcje charytatywne młodzież chętnie szkoli się w zakresie pierwszej pomocy. Po czym wiedzę przekazuje młodszym kolegom.
 
Takich, co robią dużo więcej jest wielu. Karolina Karolczyk organizuje spotkania z dziećmi w Domu Matki i Dziecka w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Kacper Migacz i Magdalena pomagają dzieciom w lekcjach. Izabela Cieślak bierze udział w cyklicznych spotkaniach z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu „Nestoria”. Kasia Witkiewicz pracuje jako Wolontariuszka w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Rita Murawska działa na rzecz pozyskiwania szpiku kostnego. Daria Felińska własnoręcznie wykonała ksiązkę dotykową dla dzieci niewidomych i słabo widzących, która została przekazana na rzecz Wypożyczalni Książek Dotykowych w Lublinie.
Ewa Duma