Osiem kilo o winie – unikatowa książka

1 Wrzesień 2013
Takiej księgi o zielonogórskim winie i winiarstwie jeszcze nie było. Mirosław Kuleba właśnie skończył historię naszego winiarstwa.

Kuleba jest mistrzem winiarskich historii. Nikt przed nim nie zebrał tylu faktów na ten temat i nikt inny nie wpadłby na to, żeby je opublikować w jednym tomie. Kuleba książkę napisał, drukiem i dystrybucją zajmuje się Przemysław Karwowski.

- Panie Przemku, pan chyba oszalał! Ile to waży? – ręce wygięły mi się pod ciężarem publikacji.

- Panie Tomku, tylko osiem kilogramów. Jest w niej wszystko o naszym winiarstwie. Od średniowiecza po czasy współczesne. To epokowe, pomnikowe dzieło – Karwowski też księgę trzyma z wysiłkiem.

- ENOGRAPHIA THALLORIS – Historia zielonogórskiego winiarstwa – czytam tytuł. 1150 stron, około 3.000 ilustracji. Zdjęcia, rysunki, reprodukcje obrazów, stare pocztówki. Nieopisane bogactwo.

- Enografia to opis win, a Thalloris, to po grecku zieleniejąca, określenie dotyczące naszego miasta użyte przez Abrahama Buchholzera, w XV wieku rektora zielonogórskiej szkoły – tłumaczy Karwowski.

Zaglądam do środka. Ponad 700 stron poświęconych historii winiarstwa. W mieście i okolicy. Kuleba, krok po kroku, omawia kolejne zielonogórskie winiarnie, wytwórnie koniaków i miejsca związane z winiarstwem. Trzeba przyznać – skarb!

- Każdy miłośnik tradycji powinien mieć to wydawnictwo – zachęca Karwowski, którego czeka niełatwe przedsięwzięcie, zachęcenie zielonogórzan do kupna wydawnictwa. To bardzo droga pozycja, dlatego będzie sprzedawana tylko na subskrybcję. Od zapisów zleży wysokość nakładu. Cena 250-300 zł. Nie trafi do księgarń.

Zapisy już trwają. Kto chce kupić, może się zapisać w biurze organizacji pracodawców przy ul. Reja 6 lub wpłacić 100 zł zaliczki bezpośrednio na konto 16 1090 1636 0000 0000 6209 4140, z dopiskiem: „Enografia”. Wszystkie szczegóły na stronie opzl.pl

Ja się zapisuję.

Tomasz Czyżniewski

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki