Os. Pomorskie i Śląskie. Właśnie rusza ważne głosowanie

10 Listopad 2023
Obrazowo można powiedzieć tak: na os. Pomorskim i Śląskim wrze aż pokrywka podskakuje na garnku. Mieszkańcy mają dość władz SM „Kisielin”. A teraz w podzielonym głosowaniu od 10 listopada do 14 grudnia będą wybierać nową radę nadzorczą, która z kolei wybierze prezesa spółdzielni.

Tego jeszcze Zielona Góra nie widziała. Mieszkańcy są zdeterminowani - chcą zmian. Zmian w funkcjonowaniu spółdzielni i zmian personalnych. W czerwcu nie udzielili absolutorium zarządowi (głosowanie trwało kilkanaście godzin). Teraz chcą wymienić władze spółdzielni. W ostatni poniedziałek na spotkanie w tej sprawie przyszło kilkaset osób, szczelnie wypełniając stołówkę w osiedlowej podstawówce.

- Prezes Jerzy Biczyk został odwołany 31 października. Przed nami wybory nowych członków rady nadzorczej. Walne zgromadzenie podzielono na 25 części. Pierwsze głosowanie odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 16.30 w klubie Grymas - mówiła Magdalena Bobek, prawniczka wspierająca mieszkańców. - Muszą państwo przyjść i głosować!

Jak wygląda głosowanie? Zostało podzielono na 25 części. Od 10 listopada, codziennie (oprócz sobót i niedziel), spotykać się będą spółdzielcy z kolejnych grup, które pokrywają się z budynkami mieszkalnymi. Zawsze w klubie Grymas, os. Pomorskie 8a, zawsze o 16.30. Najważniejszy temat: wybór rady nadzorczej. Jako pierwsi głosować będą mieszkańcy bloku nr 27 z os. Pomorskiego.

Grupa Wspólna Zmiana

- W tej chwili zgłosiło się 33 kandydatów, w tym 10 osób z dotychczasowej rady nadzorczej. Wystawiliśmy 11 przedstawicieli - informuje Irena Erber, jedna z liderek Wspólnej Zmiany. - Karty do głosowania jeszcze nie są wydrukowane. Zgodnie z regulaminem nazwiska kandydatów powinny być wpisane według kolejności zgłoszeń.

To bardzo ważne! Rada nadzorcza liczy 11 członków. I tyle osób powinniśmy zaznaczyć na karcie do głosowania. Jeżeli zaznaczymy więcej, głos będzie nieważny. Dlatego Wspólna Zmiana wystawiła 11 kandydatów, wszystkich prezentując na specjalnej ulotce kolportowanej podczas poniedziałkowego spotkania.

Są to: Irena Erber, Ewa Filinowicz, Tycjan Fokszan, Jakub Galiński, Roman Gremblewski, Jolanta Hanzler-Ośko, Jerzy Hernik, Dariusz Jabłoński, Bożena Jokś, Iwona Kuczyńska oraz Dariusz Prchała.

Władze spółdzielni nie dopuściły do startu w wyborach dwójki kandydatów: Ireny Erber i Dariusza Prchały. - Celowo utrudniają nam działanie. Odwołaliśmy się od tej decyzji - mówi pan Dariusz. Stanowisko mieszkańców poparł Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Zielonej Górze. Opierając się na orzecznictwie Sądu Najwyższego związek wskazał, że nie było podstaw do takiej decyzji i zalecił jej zrewidowanie. Dlatego jest szansa, że  wykluczeni znajdą się jednak na liście.

Kluczowe głosowanie

Wszyscy kandydaci zaprezentowali się na poniedziałkowym zebraniu. - Jestem księgową. Znam się na tym. Chcę się zająć finansami spółdzielni - deklarowała Iwona Kuczyńska. - Ja jestem budowlańcem, skupię się na remontach - dodał Jerzy Hernik.

- Zbudujemy dobrą stronę internetową, żeby wszystko było jawne - deklarował Jakub Galiński. Inni kandydaci mówili o funduszu remontowym, termomodernizacji, zagospodarowaniu terenów zielonych i obiecywali, że nikt nie będzie już rozbierał chodników.

- Osiągnęliście sukces - mówił do zebranych Filip Gryko, radny Zielona Razem, który od początku wspiera spółdzielców. - Pamiętajcie, że jeżeli źle wybierzecie radę nadzorczą, ona może ponownie wybrać na prezesa Jerzego Biczyka i cała wasza praca pójdzie na marne! Dlatego musicie przekonać sąsiadów, by poszli głosować i wybrali waszych przedstawicieli!

 

WAŻNE INFORMACJE

* W głosowaniu na radę nadzorczą możesz wskazać nie więcej niż 11 osób.

* Głos oddajesz stawiając X przy nazwisku.

* Możesz głosować tylko w wyznaczonym dla twojego budynku dniu, w innym terminie to nie będzie możliwe.

* Zebranie rozpoczyna się o 16.30 - bądź punktualnie!

* Sprawdź w spółdzielni, kto z twojego gospodarstwa domowego może brać udział w głosowaniu.

* Jeśli nie możesz być na głosowaniu, przygotuj pełnomocnictwo dla osoby, która cię zastąpi.

 

HARMONOGRAM CZĘŚCI WALNEGO ZGROMADZENIA

* os. Pomorskie 27 - 10 listopada

* os. Pomorskie 26 - 13 listopada

* os. Pomorskie 25 - 14 listopada

* os. Pomorskie 23 - 15 listopada

* os. Pomorskie 22 - 16 listopada

* os. Pomorskie 21 - 17 listopada

* os. Pomorskie 20 - 20 listopada

* os. Pomorskie 17 - 21 listopada

* os. Pomorskie 16 - 22 listopada

* os. Pomorskie 15 - 23 listopada

* os. Pomorskie 14 - 24 listopada

* os. Pomorskie 11 - 27 listopada

* os. Pomorskie 10 - 28 listopada

* os. Pomorskie 7 - 29 listopada

* os. Pomorskie 6 - 30 listopada

* os. Pomorskie 4 - 1 grudnia

* os. Pomorskie 3 - 4 grudnia

* os. Pomorskie 1 - 5 grudnia

* os. Śląskie 1 - 6 grudnia

* os. Śląskie 2 - 7 grudnia

* os. Śląskie 4 - 8 grudnia

* os. Śląskie 5 - 11 grudnia

* os. Śląskie 6 - 12 grudnia

* os. Śląskie 7 ABCDEFG - 13 grudnia

* członkowie spółdzielni ze wspólnoty os. Pomorskie 2, 12 oraz os. Śląskie 8, 9, 11 - 14 grudnia

 

(tc, md)