Okaleczone drzewo wpisane w kompozycję brył

24 Czerwiec 2022
Pomnik poświęcony będzie Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej, której 80. rocznica przypada w lipcu przyszłego roku. Do tego czasu plac Słowiański, na którym stanie monument, będzie zrewitalizowany przez miasto. Pomnik sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej.

Na projekt pomnika ogłoszono ogólnopolski konkurs. Wpłynęło 10 koncepcji. W miniony wtorek komisja wybrała zwycięską pracę.

- Najwięcej głosów zdobył projekt Andrzeja Gettera i Barbary Getter z Krakowa - zakomunikowała Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka i przewodnicząca komisji. Od wielu lat starała się, by taki pomnik powstał w Zielonej Górze.

- To jest historyczna chwila. Będzie w Zielonej Górze pomnik, co na ścianie zachodniej Polski nie było takie oczywiste - komentowała tuż po ogłoszeniu wyników prezes. - Takie upamiętnienie kilka lat temu powstało w Szczecinie, ale na cmentarzu. Tu jest to miejsce centralne, publiczne, w ciągu komunikacyjnym. W dobrej przestrzeni. Będzie jeszcze czas na przemyślenie szczegółów. Chcielibyśmy, żeby pomnik był gotowy w lipcu przyszłego roku.

Monument stanie na rewitalizowanym pl. Słowiańskim, nieopodal sądu, od strony poczty. - Teraz trwają prace projektowe nad zagospodarowaniem tej przestrzeni. Wszystko będzie można dobrze zgrać z planowanym pomnikiem - tłumaczyła Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Zadowolony był Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

- Jak na 10 projektów, które wpłynęły na konkurs, poziom jest wysoki. Wybór był trudny, projekty są bardzo zróżnicowane. Każda praca się broni, każda ma coś do zaoferowania - oceniał dyrektor. - Wybrany projekt zapewnia monumentalność, która jest potrzebna dla tego typu tematu. Nie może to być forma ulotna, błaha. Monumentalizm w tym projekcie jest widoczny, jest też dosyć ciekawa koncepcja artystyczna. - z drzewem wstawionym w bryłę, w monolit. Blok ma wiele załamań, szczelin, pęknięć, z dominującym krzyżem biegnącym przez środek. Jest to bogata symbolika i bogata forma artystyczna. Myślę, że dobrze zaistnieje w tej przestrzeni.

Do budowy pomnika proponowane są dwa rodzaje materiału. Może to być kamień granitowy o odmiennych walorach kolorystycznych i strukturach. Martwe drzewo to odlew lub obrobiony i zabezpieczony tworzywem naturalny pień drzewa. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie na bryłę główną patynowanej blachy tytanowej brązowej lub kortennowej.

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca Marcina Smosna i Ewy Nitoń, trzecie praca Tadeusza Dobosza.

(tc)

 

OPIS AUTORA

Okaleczone drzewo - symbol życia, wpisane w destrukcyjną kompozycję brył, symbolizuje tragedię wydarzeń i zniszczenie istnienia.

W tym przypadku niezwykle trudne jest znalezienie formy przekazu treściowego pomnika. Zmusza to do szukania szczególnej symboliki i odniesień zamiast używania dosłowności figuratywnej formy.

Szukanie nawiązań do samej istoty natury pozostawia nadzieję na odrodzenie życia w nowym, ponadczasowym kształcie, czyli naszej pamięci. Stąd proponowana inskrypcja - „I KAMIENIE WOŁAĆ BĘDĄ”.

Kompozycja plastyczna opiera się na formie krzyża, który porządkuje drastycznie pocięte bryły kamienne przywołujące dramat wydarzeń. Krzyż ten nie posiada własnej materii jest jedynie geometrycznym śladem w formie szpary, a mimo tego mocno oddziałuje na przestrzeń całej kompozycji.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki