Odnawiają park i Plac Słowiański

2 Grudzień 2022
Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku Tysiąclecia wytyczane są m.in. eleganckie ścieżki spacerowe, a na Placu Słowiańskim powstaje fontanna.

W Parku Tysiąclecia teren niemal w całości wygrodzono. Na pierwszy ogień poszła wycinka chorych i obumarłych drzew i pielęgnacja zdrowych okazów. Prowadzone są roboty rozbiórkowe z jednoczesną budową nowych ścieżek o nawierzchni mineralnej i z kostki brukowej betonowej. Trwają prace przy grobowcu Beuchelta, który już oczyszczono.

Uzupełniane ogrodzenie

Przy parkowym ogrodzeniu, przęsła stalowe są uzupełniane o brakujące elementy i malowane w kolorze zielonym. - Rozpoczęły się też działania konserwatorskie i restauratorskie przy małej architekturze – wylicza Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich.

Powstają schody terenowe prowadzące do parku, do realizacji pozostały barierki. Firma PRO-INFRA z Jerzmanowej buduje zbiorniki na solankę dla tężni w sąsiedztwie obecnego skateparku. - Przy okazji budowy zbiorników znaleziono trzy groby, które poddano badaniom archeologicznym i dwa grobowce, które pozostaną w parku po niewielkiej zmianie lokalizacji – wyjaśnia M. Krajewska. – Nie wpłynie to na opóźnienie prac, nad którymi czuwają archeolodzy i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wykonawca uzbraja teren w przyłącza wodno-kanalizacyjne i kable oświetleniowe. Atrakcją Parku Tysiąclecia będzie strefa sensoryczna, która pobudzi wszystkie zmysły. Znajdziemy odnowione historyczne zdroje, ławeczki, leżaki i szumiącą fontannę z kulą. Koniec prac - w październiku 2023 r.

Sporo dzieje się na Placu Słowiańskim. Przez kilka miesięcy trwały badania archeologiczne. Odkryto pochówki związane z funkcjonowaniem w tym miejscu nieistniejącego już cmentarza i kościoła pw. św. Trójcy. Firma Arman Roboty Ziemne zdemontowała elementy małej architektury, zajęła się montażem kanalizacji sanitarnej i elektryką. Wycięto część drzew. Trwa budowa fontanny.

Ciągi piesze

-  Zgodnie z harmonogramem i w zależności od pogody w najbliższym czasie planowane jest wykonanie nawierzchni ciągów pieszych z płyt betonowych i budowa fontanny – mówi Ewa Obertyńska z Departamentu Inwestycji Miejskich.

W planach są nowe place i ścieżki, miejsca parkingowe i stojaki na rowery. Nie zabraknie małej architektury: ławek, całorocznych leżaków i krzeseł. Pojawią się zdroje uliczne z pitną wodą. I mnóstwo zieleni : hortensji, wiśni pikowanych, klonów czerwonych i magnolii parasolowatej. Staną tu karmniki i budki lęgowe. Plac będzie monitorowany i wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED.

Koszt inwestycji - 4 mln 425 tys. zł. Na placu stanie pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej i środowiska kresowe.

(rk)