W Ochli będzie przychodnia

10 Styczeń 2020
Mieszkańcy od kilku lat zabiegali o budowę ośrodka zdrowia w sołectwie. Placówka powstanie przy ul. Ochla-Topolowa. Kto ją wybuduje? Do przetargu ogłoszonego przez urząd miasta zgłosiło się aż dziewięć firm.

Najtańsza oferta opiewa na kwotę 1 mln 995 tys. zł, najdroższa na sumę 3 mln 179 tys. 618 zł.

- Oferty sprawdzimy teraz pod względem formalno-prawnym- wyjaśnia Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Z wykonawcą, który spełni wszystkie wymagania przetargowe i przedstawi najkorzystniejszą propozycję, planujemy podpisać umowę jeszcze w połowie stycznia.

- Mieszkańcy Ochli zdecydowali, że pieniądze z bonusa połączeniowego przeznaczą na przychodnię, a nie budowę i remonty dróg – wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Ostrzegaliśmy, że w obecnej sytuacji na rynku zdrowia mogą być problemy z lekarzami. Mamy jednak zapewnianie, że będzie miał kto przyjmować pacjentów.

Sołtys Dorota Bojar cieszy się, że Ochla dostanie wymarzony ośrodek zdrowia. Pierwotnie na zebraniu sołeckim przeznaczono na ten cel 900 tys. zł, z kwoty zostało 811 tys. 845 zł. Pieniądze wydano już na wykonanie projektu architektonicznego, uzgodnienie przyłączy, uporządkowanie działki wraz z wycięciem krzewów. – We wrześniu na zebraniu sołeckim zdecydowaliśmy się dorzucić do budowy ośrodka zdrowia 1 mln 476 tys. 700 zł, czyli obecnie mamy do dyspozycji 2 mln 376 tys. 700 zł – wylicza skrupulatnie D. Bojar. - Wyceny wykonania budynku były ustalane przez urząd miasta, na naszą pisemną prośbę o określenie kosztu tych prac – uściśla i dodaje, że Ochla bardzo się rozbudowuje, a o przychodnię pytali głównie byli mieszkańcy „starej” Zielonej Góry, którzy przeprowadzili się do sołectwa. - Z porady lekarskiej skorzystają też sąsiednie sołectwa – uważa pani sołtys.

D. Bojar podkreśla, że lokalizacja jest świetna, bo przychodnia powstanie w centrum sołectwa. I dobrze się składa, że w pobliżu przyszłego ośrodka zdrowia działa apteka.

(rk)