Spacer studyjny do pałacu

24 Lipiec 2020
To była wyjątkowa okazja – można było wejść do zabytkowego pałacu w Ochli. Zazwyczaj, dla osób postronnych jest zamknięty na głucho.

- Utrzymujemy go w dobrym stanie, ale trzeba sporo zainwestować, by udostępnić go mieszkańcom – tłumaczył Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, które jest właścicielem pałacu. 

Jedną z szans na zdobycie funduszy na remont jest ujęcie inwestycji w Gminnym Programie Rewitalizacji. – Teraz właśnie program nowelizujemy, dlatego w ramach konsultacji społecznych zorganizowaliśmy ten spacer studyjny – wyjaśniała Małgorzata  Maśko-Horyza, dyrektor Departamentu Rozwoju Miasta. 

Przyszło około 30 osób. 

W Ochli mamy dwa pałace. Dolny i Górny. Pierwszy znajduje się obok odrestaurowanego parku i stawu. Jest zamieszkały. Drugi, dla odróżnienia często nazywany dworem, znajduje się przy ul. Ochla-Górna i dla turystów jest zamknięty na cztery spusty. Zbudował go Otto von Unruch. Prace rozpoczęto w 1684 r. kończąc je w 1687 r. Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli.

Po wojnie był użytkowany jak budynek mieszkalny. Eksploatowany bez remontów popadł w ruinę. Jak możemy wyczytać na portalu wojewódzkiego konserwatora zabytków, z pierwotnego wyposażenia i wystroju zachowały się cztery kominki oraz bogata dekoracja sztukatorska z elementami roślinnymi i symbolicznymi przedstawieniami figuralnymi. W latach 90. XX wieku przeprowadzono konserwację sztukaterii na parterze i piętrze. Podobno część zachowano nie montując jej na ścianach i sufitach. Budynek jest w niezłym stanie.

- Chcemy pałac na tyle zrewitalizować, żeby to było miejsce spotkań, nie tylko dla Ochli, ale również dla mieszkańców całej Zielonej Góry. Wtedy można byłoby wydzielić przestrzeń ekspozycyjną na nasze eksponaty  - opowiadał dyrektor Woźniak. - Myślimy o sali konferencyjnej i miejscu dla rady sołeckiej. To ma być miejsce otwarte, dostępne dla wszystkich. Warto ten obiekt pokazywać. 

Podobnego zdania jest sołtys Dorota Bojar. – Proszę popatrzyć jak pięknie odnowiono pałac w Starym Kisielinie. I ile pracy miasto włożyło w park w Zatoniu. Myślę, że teraz jest czas na Ochlę – mówiła pani sołtys.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki