Przychodnia czeka na lekarzy

19 Marzec 2021
Wciąż brakuje chętnych do poprowadzenia nowego ośrodka zdrowia. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił trzeci przetarg na najemców budynku. Miasto znacznie obniżyło czynsz.

Na przychodnię czekają z niecierpliwością mieszkańcy Ochli i okolicznych sołectw. - Dopytują mnie, kiedy ośrodek ruszy. Deklarują, że zapiszą się do przychodni, więc praca dla lekarzy na pewno będzie. Obok jest apteka, od razu można wykupić lekarstwa - mówi sołtyska Dorota Bojar.

Mieszkańcom i radzie sołeckiej tak bardzo zależało na dostępie do lekarza na miejscu, że bonus połączeniowy przeznaczyli na ośrodek zdrowia. Za niemal 2 mln zł powstał budynek. Znajduje się w nim 18 pomieszczeń - trzy gabinety lekarskie, punkt pobrań lub ambulatorium, poczekalnia, węzły sanitarne, pomieszczenia socjalne i techniczne. Teren działki jest ogrodzony, ma miejsce na odpady oraz parking. - Jednym z wymogów, który musi spełnić najemca jest zapewnienie co najmniej jednego lekarza rodzinnego oraz co najmniej jednego pediatry. Usługi lekarzy powinny być świadczone od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Mieszkańcom zależy na zapewnieniu podstawowej opieki zdrowotnej, nie tylko na gabinetach specjalistycznych - podkreśla Paweł Wysocki z ZGM. Jednak te można prowadzić, szczególnie że pomieszczenia są do takiej działalności dostosowane. Pomimo dobrych warunków lokalowych w dotychczasowych dwóch przetargach nie złożono żadnej oferty. Prezydent postanowił - na wniosek mieszkańców Ochli - zmniejszyć kwotę wywoławczą najmu do 4,80 zł netto/mkw. na miesiąc za powierzchnię zabudowaną (co w sumie daje 1.214,59 zł netto). Wcześniej cena wywoławcza wynosiła 5.176,60 zł netto. Podmiot który wygra przetarg, ma również możliwość wskazania potrzebnego wyposażenia do kwoty 146 tys. zł netto, które zakupi ZGM i użyczy najemcy.

Oferty można składać do 26 bm. Istnieje możliwość obejrzenia przychodni: 19 marca w godz. 10.00-11.00 oraz 23 marca w godz. 17.30-18.30. Obiekt zostanie przekazany najemcy najpóźniej do połowy maja. Dokładna treść przetargu na: bip.gm.zgora.pl w zakładce: Ogłoszenie najmu.

(ap)