Porządki w Ochli - wkrótce ruszy budowa

15 Lipiec 2022
Kolejny krok do powstania nowoczesnego miejskiego kąpieliska zrobiony. Ruszyły prace remontowe i przygotowawcze.

W miniony wtorek byliśmy w Ochli. Na pierwszy rzut oka niewiele się tam dzieje. Krajobraz jest iście „księżycowy”, wokół tylko piach. Po krótkim spacerze zauważyliśmy prace rozbiórkowe, zniknęła stara betonowa niecka, w której mieszkańcy kąpali się w latach świetności obiektu. Po pozostałych elementach dawnej infrastruktury - np. starych przebieralniach straszących połamanymi deskami - też nie ma śladu.

Sześć zjeżdżalni

- Obecnie wykonawca, zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling kończy prace projektowe i stara się o wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę oraz w spółce Wody Polskie - wyjaśnia Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR, który koordynuje inwestycję. - Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby prowadzić prace rozbiórkowo-porządkowe. Nie są na razie widowiskowe, ale musimy przez nie przebrnąć. Chcemy, aby w przyszłym sezonie wakacyjnym zielonogórzanie skorzystali z wszystkich atrakcji.

Po modernizacji kąpielisko stanie się funkcjonalne i nowoczesne. Basen będzie miał powierzchnię 2 tys. mkw. Mieszkańcy wypoczną na piaszczystej i trawiastej plaży oraz wykąpią się w czystej wodzie, którą zapewni stacja uzdatniania. W planach jest sześć zjeżdżalni dla dzieci w różnym wieku i dorosłych, atrakcje wodne dla maluszków i boiska sportowe. Powstanie strefa chillout.

Przypomnijmy, że zestaw wszystkich atrakcji wybrali mieszkańcy w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta. To dzięki nim zostanie utworzona sztuczna wyspa na palach, z drewnianą altaną na środku. Podczas gdy maluchy będą dokazywać w wodnym zakątku, rodzice usiądą na ławeczkach lub w wodnej restauracji (po prawej stronie głównego wejścia). Wewnątrz i na tarasach pomieści się około 120 gości. Na terenie ośrodka znajdą się jeszcze dwa miejsca na ustawienie food trucków. Za restauracją nadal będą działać boiska, np. do gry w piłkę plażową.

Projekt przewiduje jak najmniejszą ingerencję w zieleń. Na drzewach rosnących pomiędzy wejściem a niecką kąpieliska pojawi się park linowy, działający podobnie jak ten w Dolinie Gęśnika. Pod nim znajdzie się miejsce na pole do minigolfa z 18 dołkami.

Rodzinny weekend

Temat pilotuje radny Andrzej Bocheński (Zielona Razem). - Zielonogórzanie zasługują na kąpielisko miejskie z prawdziwego zdarzenia. Nie wszystkich mieszkańców stać na wypad nad morze. Chcemy, aby w każdy weekend wypoczywali całymi rodzinami w Zielonej Górze. Czasy są trudne dla inwestycji, ale wykonawca bardzo solidny, dlatego musi być dobrze - przekonuje A. Bocheński.

Wykonawca - Exalo Drilling ma na koncie takie perełki, jak park w Zatoniu czy Winne Wzgórze. Stawia też nową siedzibę szkoły muzycznej i scenę lalkową Lubuskiego Teatru.

Inwestycja w Ochli pochłonie 90 mln zł, zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych i miejskich, 29 mln zł pochodzi z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

(rk)