Porządki w Ochli - wkrótce ruszy budowa

15 Lipiec 2022
Kolejny krok do powstania nowoczesnego miejskiego kąpieliska zrobiony. Ruszyły prace remontowe i przygotowawcze.

W miniony wtorek byliśmy w Ochli. Na pierwszy rzut oka niewiele się tam dzieje. Krajobraz jest iście „księżycowy”, wokół tylko piach. Po krótkim spacerze zauważyliśmy prace rozbiórkowe, zniknęła stara betonowa niecka, w której mieszkańcy kąpali się w latach świetności obiektu. Po pozostałych elementach dawnej infrastruktury - np. starych przebieralniach straszących połamanymi deskami - też nie ma śladu.

Sześć zjeżdżalni

- Obecnie wykonawca, zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling kończy prace projektowe i stara się o wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę oraz w spółce Wody Polskie - wyjaśnia Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR, który koordynuje inwestycję. - Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby prowadzić prace rozbiórkowo-porządkowe. Nie są na razie widowiskowe, ale musimy przez nie przebrnąć. Chcemy, aby w przyszłym sezonie wakacyjnym zielonogórzanie skorzystali z wszystkich atrakcji.

Po modernizacji kąpielisko stanie się funkcjonalne i nowoczesne. Basen będzie miał powierzchnię 2 tys. mkw. Mieszkańcy wypoczną na piaszczystej i trawiastej plaży oraz wykąpią się w czystej wodzie, którą zapewni stacja uzdatniania. W planach jest sześć zjeżdżalni dla dzieci w różnym wieku i dorosłych, atrakcje wodne dla maluszków i boiska sportowe. Powstanie strefa chillout.

Przypomnijmy, że zestaw wszystkich atrakcji wybrali mieszkańcy w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta. To dzięki nim zostanie utworzona sztuczna wyspa na palach, z drewnianą altaną na środku. Podczas gdy maluchy będą dokazywać w wodnym zakątku, rodzice usiądą na ławeczkach lub w wodnej restauracji (po prawej stronie głównego wejścia). Wewnątrz i na tarasach pomieści się około 120 gości. Na terenie ośrodka znajdą się jeszcze dwa miejsca na ustawienie food trucków. Za restauracją nadal będą działać boiska, np. do gry w piłkę plażową.

Projekt przewiduje jak najmniejszą ingerencję w zieleń. Na drzewach rosnących pomiędzy wejściem a niecką kąpieliska pojawi się park linowy, działający podobnie jak ten w Dolinie Gęśnika. Pod nim znajdzie się miejsce na pole do minigolfa z 18 dołkami.

Rodzinny weekend

Temat pilotuje radny Andrzej Bocheński (Zielona Razem). - Zielonogórzanie zasługują na kąpielisko miejskie z prawdziwego zdarzenia. Nie wszystkich mieszkańców stać na wypad nad morze. Chcemy, aby w każdy weekend wypoczywali całymi rodzinami w Zielonej Górze. Czasy są trudne dla inwestycji, ale wykonawca bardzo solidny, dlatego musi być dobrze - przekonuje A. Bocheński.

Wykonawca - Exalo Drilling ma na koncie takie perełki, jak park w Zatoniu czy Winne Wzgórze. Stawia też nową siedzibę szkoły muzycznej i scenę lalkową Lubuskiego Teatru.

Inwestycja w Ochli pochłonie 90 mln zł, zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych i miejskich, 29 mln zł pochodzi z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki