Pomysły na przebudowę Ochli

3 Lipiec 2020
Zielonogórscy architekci przygotowali cztery koncepcje zagospodarowania kąpieliska Ochla. Trwają konsultacje nad kształtem kąpieliska. Można głosować do 10 lipca.

- Poprosiliśmy cztery biura architektoniczne, żeby przygotowały swoje propozycje. Teraz pokazujemy je na deptaku, przed ratuszem, każdy zainteresowany zielonogórzanin może zobaczyć te koncepcje i zagłosować - zachęca Andrzej Bocheński, radny z klubu Zielona Razem. To on, wraz z radnymi Pawłem Wysockim i Grzegorzem Hryniewiczem od wielu miesięcy pilotują ten projekt. Ich inicjatywa wpisuje się w wieloletnie próby modernizacji całego obiektu. I wieloletnie dyskusje, co z tym terenem zrobić.

- Koniec gadania. Jestem zdeterminowany, żeby to zrobić. Przebudujemy kąpielisko Ochla - zapowiada prezydent Janusz Kubicki. - To wstyd, że w 140-tysięcznym mieście nie ma porządnego kąpieliska. Zakładam, że inwestycja kosztować będzie co najmniej 30 mln zł. Po konsultacjach zaraz przystępujemy do prac projektowych. Chciałbym, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, żeby na przełomie roku ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Powinna być gotowa w 2022 r. Chciałbym, żeby za dwa lata zielonogórzanie kąpali się już na nowej Ochli.

 

JAK GŁOSOWAĆ?

1. Można głosować na jedną koncepcję rewitalizacji zalewu i na sześć szczegółowych elementów zagospodarowania (spośród 24 wybranych propozycji).

2. Plebiscyt trwa od 19 czerwca do 10 lipca 2020 r.

3. Są dwie możliwości głosowania:

a) bezpośrednio przy wystawie ustawionej na deptaku, w pobliżu ratusza; tutaj ustawiona jest urna, przy której znajdują się karty do głosowania.

b) internetowo, poprzez stronę www.ochla2022.pl

 

KONCEPCJA NR 1

Barbara Niemiec,

Arcus Consult Zielona Góra

- W naszej koncepcji wykorzystujemy naturalne ukształtowanie terenu i zachowujemy całą zieleń. Na trawiastych polanach zaprojektowaliśmy tereny rekreacyjne, na zadrzewionych - miejsca z hamakami do odpoczynku w cieniu.

W części wejściowej zaplanowaliśmy budynek z małą gastronomią, dostępną dla użytkowników z zewnątrz i tarasy konsumpcyjne po stronie użytkowników kąpieliska. Korzystaliby z nich również goście pola kempingowego i namiotowego, wyposażonego we własną letnią kuchnię i zaplecze sanitarne. Mniejszy zbiornik wodny zamienimy na przestrzeń dla rodziców z dziećmi. Tu powstałby wodny plac zabaw oraz brodzik z filtrowaną wodą dla najmłodszych. Dla wszystkich przeznaczamy duży zbiornik. Tu najważniejszy jest sposób uzdatniania wody, wyprofilowanie niecki, uporządkowanie linii brzegowej i przyszłe gospodarowanie obiektem bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Stąd pomysł na staw regeneracyjny, z filtrami mechanicznymi i roślinnymi. Będzie można nad nim wypoczywać, podziwiając z brzegu czystą wodę i ozdobne rośliny wodne. Wokół kąpieliska powstanie kładka - można będzie na niej usiąść i zamoczyć stopy w wodzie. Kładka łączy się z pomostami, które dzielą kąpielisko na: staw regeneracyjny, część rekreacyjną, płytkie kąpielisko dla dzieci i część pływacką o wymiarach basenu olimpijskiego. Nieopodal znajduje się też zaplecze sportowe, które rozszerzyliśmy o kolejne boiska. Tylko trzeci zbiornik pozostałby w stanie naturalnym i stanowiłby część spacerową, a po zarybieniu mogliby z niego korzystać również wędkarze.

KONCEPCJA NR 3

Natalia Plonkowska,

Ar-Project

- Teren podzieliliśmy na trzy strefy: całkowicie nową i dwie, w których wykorzystujemy istniejące zbiorniki wodne. W nowej części powstałby park wodny z basenem pływackim i basenem rekreacyjnym z rwącą rzeką, sztuczną falą i torem przeszkód, a obok niego jeszcze brodzik, plac zabaw i zjeżdżalnia dla najmłodszych. W tej strefie zaplanowaliśmy również: jacuzzi dla rodziców, plażę, sauny i trawiaste tarasy, a także budynek z kawiarnią, restauracją, toaletami i szatniami, który obsługiwałby użytkowników wodnej części. Teren zostałby całkowicie odgrodzony od reszty.

W drugiej strefie zaplanowaliśmy „wyspę” - to drewniana, zadaszona altana wypoczynkowa, z ławeczkami i grillem, postawiona tuż nad lustrem wody na pomoście, który z jednej strony łączy altanę z symulatorem surfingu wytwarzającym sztuczną falę, z drugiej z plażą wyposażoną w drewniane leżaki. W tej części znajdą się też wodny plac zabaw z elementami natryskowymi oraz niewielki amfiteatr z zadaszoną letnią sceną.

W trzeciej strefie, niegdyś najbardziej użytkowanej, pozostaną boiska do gry w piłkę ręczną, na plaży staną słomkowe parasole, a na istniejącym zbiorniku wodnym powstanie wake park z urządzeniami do wodnych akrobacji. Całość można będzie obejść dookoła. Powyżej zbiornika zaplanowaliśmy jeszcze miejsca na kampery, pole namiotowe i domki letniskowe, których konstrukcja byłaby wzniesiona na poziomie koron drzew.

Projekt wykorzystuje ukształtowanie terenu i wpisuje się w zastaną bazę, tylko zbiornik z „wyspą” wymaga pogłębienia i przeprojektowania.