Nr 4 - oba brzegi basenu połączy most

19 Czerwiec 2020
Drewniany most łączący brzegi basenu byłby niewątpliwie atrakcją kąpieliska. Z placem widokowym na środku, poprowadziłby do restauracji po drugiej stronie akwenu. Na niej zaplanowano taras widokowy.

Projektanci postanowili podzielić teren na dwie strefy: ogólnodostępną oraz strefę płatnego wejścia. Dla tych, którzy nie będą chcieli skorzystać z atrakcji basenowych, dostępne będą lokale gastronomiczne oraz skwer przed wejściem na teren płatny. W strefie płatnej wydzielono obszar pola kempingowego oraz obszar kąpieliska.

Darmowa strefa

Strefa ogólnodostępna i kempingowa otwarte będą przez większość roku. W części ogólnodostępnej przewiduje się przestrzeń przeznaczoną do organizowania imprez okolicznościowych z możliwością rozstawienia namiotów oraz organizowania ogniska. Jest również miejsce do grillowania.

Między drzewami projektanci umieścili w zaciszu hamaki i leżaki. Obok można ustawić np. food trucki.

Basen główny z mostem

Priorytetem jest wyremontowanie basenu głównego oraz przebudowa mniejszego basenu na brodzik dla dzieci i baseny z płytką wodą. Płyty betonowe zostaną zastąpione materiałami stosowanymi w basenach zewnętrznych. Projektanci proponują podgrzewanie wody w basenie przy pomocy mat grzewczych wykorzystujących energię słoneczną.

Nad basenem zostanie przerzucony most łączący obydwa brzegi, z okrągłym placem pośrodku. Przy plaży stanie zjeżdżalnia i kilka mniejszych urządzeń do zabaw w wodzie. Akwen zostanie podzielony na strefy dla pływaków, dla kąpiących się rekreacyjnie oraz osób na „dmuchawcach”.

Basen mniejszy

Jego przebudowa ma na celu wydzielenie trzech połączonych ze sobą akwenów, w których znalazłoby się miejsce do zabaw z najmłodszymi bobasami, obok wodny plac zabaw z różnymi atrakcjami a także miejsce, w którym można dzieci uczyć pływać. W tym obszarze autorzy proponują poprowadzić wodę przepływową obejściem aż do następnego stawu, a brodzik zasilać wodą filtrowaną, ozonowaną i podgrzewaną. 

Park linowy

W części północnej przewidziany jest park linowy w koronach drzew oraz siłownia zewnętrzna, a także leśny tor przeszkód. Obok zaplanowano miejsce na tzw. pumptrack, czyli tor do jazdy rowerem, z różnego rodzaju przeszkodami, muldami, zakrętami. Przy okazji warto omawiany teren połączyć ze ścieżkami rowerowymi znajdującymi się wokół i prowadzącymi przez Wzgórza Piastowskie.

Gastronomia

Po przeciwnej strony niecki (patrząc od wejścia), na zboczu basenu, architekci zaplanowali obiekty gastronomiczne z tarasami widokowymi wychodzącymi w kierunku akwenu. Przy lesie wytyczono miejsce dla naturystów, oddzielone od pozostałych stref wyższym zielonym żywopłotem. Obok, na trawiastej polanie mogą stanąć instalacje z panelami fotowoltaicznymi.

 

LEGENDA

1. Parking

2. Strefa wejściowa

3. Odpoczynek w cieniu – hamaki, leżaki i stoliki

4. Gastronomia – obiekty stałe i food trucki

5. Grill

6. Namiot na imprezy

7. Kemping dla kamperów

8. Kemping – miejsce dla przyczep kempingowych

9. Pole namiotowe

10. Plaża

11. Plac zabaw

12. Brodziki dla dzieci – basen dla małych dzieci ze zjeżdżalnią

13. Wodny plac zabaw – plac zabaw w wodzie wyposażony w natryski, fontanny i armatki

14. Brodziki dla dzieci – do nauki pływania

15. Gastronomia – stałe obiekty

16. Strefa sportowa z boiskami do siatkówki plażowej, badmintona oraz miejscem do gry w ping-ponga i szachy

17. Plaża nudystów

18. Zjeżdżalnie – dwie szerokie zjeżdżalnie polewane wodą od góry, utworzone na istniejącej skarpie

19. Siłownia pod chmurką

20. Tor przeszkód

21. Park linowy

22. Odpoczynek w słońcu

23. Wieża widokowa

24. Tor pumptruck

25. Panele fotowoltaiczne

R – recepcja

S – szafki, przebieralnie

Ś – świetlica

G – pomieszczenie gospodarcze

K – kuchnia

F – filtr wody

P – pralnia

N – natryski

M – przystanek MZK

 

OCENIA

Grzegorz Hryniewicz,

radny:

- Każdy mieszkaniec Zielonej Góry chciałby, aby kąpielisko w Ochli tętniło życiem i podkreślić należy, że służyć ma głównie mieszkańcom naszego miasta. Priorytetem jest plaża oraz wymiana niecki wodnej. W projekcie jest wiele ciekawych pomysłów, ale są też takie, które niekoniecznie będą służyły nam, mieszkańcom. Do tych pierwszych należą np. budynek gastronomiczny z tarasem widokowym na dachu, na uwagę zasługują także ślizgawki wodne, zjeżdżalnie i wodny plac zabaw dla najmłodszych. Ciekawym rozwiązaniem jest także park linowy oraz tzw. strefa chillout, czyli odpoczynek w cieniu na hamakach, leżakach czy nawet poduchach. Trafionym pomysłem jest wieża widokowa oraz inwestycja w fotowoltaikę, czyli bezpłatną energię, co obniży koszt funkcjonowania obiektu.

Są także słabsze elementy w projekcie. Do takich należą: plaża nudystów, dla której, według mnie, nie jest to najlepsze miejsce oraz plac wydzielony na kampery itp. Nasza Ochla ma służyć mieszkańcom miasta Zielona Góra, którzy mogą przyjechać autobusem, przyjść pieszo lub podjechać samochodem.