Nr 3 - wyspa z altaną i nowe baseny

19 Czerwiec 2020
Park Wodny Ochla – tak projektanci nazwali niewielki kompleks nowych basenów, które chcieliby wybudować tuż przy wejściu na kąpielisko. Dzisiaj ten teren nie jest zagospodarowany.

Tuż przy wjeździe na teren zaprojektowano budynek z szatnią, pomieszczeniami socjalnymi oraz restauracją i kawiarnią. Zaraz za budynkiem usytuowano baseny. Teren basenów został odgrodzony od całości. Mieści się na nim basen pływacki z pięcioma torami, basen rekreacyjny z trzema zjeżdżalniami, kaskadami wodnymi, miejscem do masażu, rwącą rzeką, sztuczną falą i wodną wspinaczką, brodzik dla dzieci z wodnym placem zabaw oraz jacuzzi, sauny, przebieralnie, piaszczysta plaża i trawiaste tereny wypoczynkowe.

Za terenem basenu zaprojektowano zieleń izolacyjną, która ma za zadanie odgrodzić oraz wygłuszyć przestrzeń. Na południe od basenu jest miejsce na pole namiotowe, przy nim budynek z zapleczem sanitarnym i kuchennym.

Altana na wodzie

To najbardziej charakterystyczny element koncepcji. Istniejący mniejszy akwen wodny przeprojektowano. Niewiele go zmniejszono oraz pogłębiono. Na wodzie zaprojektowano pomost, na nim altanę. Na północ od altany proponuje się symulator surfingu, natomiast przy akwenie wodnym letnią scenę z zadaszeniem oraz widownię, wodny plac zabaw oraz piaszczystą plażę z leżakami.

Wake park

Większy akwen pozostawiono bez zmian, jednak zmniejszono ilość zejść w postaci schodów. Dookoła zaprojektowano ścieżkę spacerową, w istniejącym miejscu plaży dodano parasole ze słomy. Na wodzie zaprojektowano wake park z ośmioma urządzeniami do wykonywania akrobacji. Boiska do siatkówki plażowej pozostały bez zmian. Na zachód od większego akwenu zaprojektowano kemping, miejsce na kampery i przyczepy kempingowe, obok niego budynek z zapleczem sanitarnym. Po drugiej stronie znajduje się plaża z parasolami słomkowymi, za nimi boiska do gry w siatkówkę plażową.

Scena letnia

Projektuje się zadaszoną scenę letnią z pięciorzędową widownią. Widownia wykonana z elementów betonowych prefabrykowanych lub w całości wylewanych na budowie z siedzeniami wykonanymi z desek.

Domki letniskowe

Koncepcja zakłada dwa typy drewnianych domków letniskowych. Pierwszy z jedną kondygnacją i tarasem na dachu - przeznaczony dla dwóch osób. Drugi z dwoma kondygnacjami - przeznaczony dla czterech osób. Typ drugi będzie posiadał taras na pierwszej kondygnacji z możliwością zjechania z niego na zjeżdżalni. Domki zostaną umiejscowione na terenie nieco bardziej zadrzewionym.

 

LEGENDA

1. Parking

2. Park Wodny Ochla z basenem, atrakcjami wodnymi, brodzikiem dla dzieci i gastronomią

3. Pole namiotowe

4. Plaża II

5. Scena letnia

6. Altana na wodzie

7. Symulator surfingu przeznaczony do tworzenia sztucznej fali

8. Kemping przeznaczony dla przyczep

9. Wake Park z konstrukcjami wystającymi nad wodę, umożliwiającymi wykonywanie akrobacji wodnych na desce

10. Plaża I

11. Boisko do gry w siatkówkę plażową

12. Domki letniskowe

 

OCENIA

Paweł Wysocki,

radny:

- W koncepcji opracowanej przez Ar-Project znajduje się wiele ciekawych rozwiązań. Najważniejsze jest dla mnie to, że obecne ukształtowanie terenu pozostaje niezmienione. Wszystkie budynki i infrastruktura zostały zaprojektowane tak, aby nie ucierpiały drzewa (poza kilkoma, gdzie ma powstać strefa basenów). Najbardziej podoba mi się naturalne oddzielenie nowych basenów rozrywkowych od dotychczas istniejących akwenów, poprzez zastaną naturalną strefę izolacyjną oraz nowe nasadzenia.

Projektanci zastosowali nowatorskie rozwiązania, jak symulator surfingu czy wake park. Początkowo bardzo entuzjastycznie przyjąłem te propozycje, jednak po przemyśleniu uważam te pomysły za zbyt kosztowne w dalszej eksploatacji i zbyt ingerujące w charakter tego miejsca. Uważam, że akwen obok plaży powinien pozostać wolną strefą do pływania. Osoby chcące wypocząć w spokoju, mogłyby poplażować i zażyć kąpieli z dala od bawiących się rodzin. Dookoła pozostawiłbym trawnik do piknikowania z możliwością zejścia do wody.

W taki sposób można by dodatkowo obciąć koszty, rezygnując z projektowanego basenu pływackiego.

Bardzo podoba mi się rozwiązanie wyspy-altany na mniejszym zbiorniku, wodny plac zabaw i scena letnia. W połączeniu z domkami letniskowymi, polem namiotowym i kempingiem, takie „Kąpielisko Ochla” może stać się nie tylko ulubionym miejscem wypoczynku dla zielonogórzan, ale również ciekawym punktem turystycznym na mapie kraju.