Młyn zakręci się w Ochli

14 luty 2020
W muzeum etnograficznym powstaje młyn wodny. To prawdziwe cudeńko. Co prawda mąki nie przemieli, ale zapewne stanie się jedną z większych atrakcji turystycznych skansenu.

Muzeum etnograficzne realizuje trzy inwestycje: rekonstrukcję młyna wodnego z Sądowa, odtworzenie mechanizmu wewnętrznego młyna i koła wodnego oraz rekonstrukcję stodoły z Lisowa.

- Na terenie dzisiejszego Lubuskiego występowały młyny wodne, to unikatowe obiekty - wyjaśnia Renata Reska-Żelek, pracownik muzeum w Ochli. – Chcemy je odtworzyć, bo zadaniem naszej placówki jest ochrona dziedzictwa kulturowego regionu. Nasz młyn będzie mógł mielić mąkę i kaszę, ale ze względu na długotrwały proces czyszczenia elementów mechanizmu, zrezygnujemy z tego. Koło wodne będzie się jednak kręcić. Po oddaniu obiektu, zaprosimy zielonogórzan na pokazowy przemiał.

Jak odnowiony młyn będzie pracował? Na terenie skansenu są dwa stawy. Woda ze stawu górnego będzie zasilać młyńskie koło. Zrzut wody na koło wprawi je w ruch. Tym samym zostanie uruchomiony cały mechanizm napędowy młyna.

Młyn jest obiektem rekonstruowanym, pochodzi z Sądowa (gmina Cybinka, powiat słubicki),  pracował na rzece Pliszka. Jego powstanie datowane jest na drugą połowę XIX w. Nie zachowała się ani archiwalna dokumentacja, ani wyposażenie młyna. Projekt rekonstrukcji powstał m.in. na podstawie dokumentacji inwentaryzacyjnej młyna w Siołkowicach, którą posiada Muzeum Wsi Opolskiej.

Dwie ściany budynku będą częściowo przeszklone, dwie pozostałe to mur pruski.

– Młyn wodny zapewne stanie się dużą atrakcją turystyczną – przewiduje R. Reska-Żelek. – Tylko w naszym skansenie turyści zobaczą kręcące się koło wodne, będąc wewnątrz budynku.

Cała inwestycja zamknie się w kwocie 1 mln 900 tys. zł. Muzeum z własnych funduszy na realizację tego zadania przeznaczy 1 mln 327 tys. 650 zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dorzuci 360 tys. zł, budżet województwa lubuskiego 212 tys. 350 zł.

Warto dodać, że koło wodne będzie się obracać wyłącznie w wybranych godzinach, podczas pokazów. A tych najszybciej doczekamy się wiosną 2021 r.

Młyn zaprojektowano jako budynek jednokondygnacyjny, o konstrukcji drewnianej, kryty dachem dwuspadowym. Obiekt ma mieć 68,75 mkw. powierzchni zabudowy.

Montaż mechanizmu napędowego młyna rozpocznie się jeszcze w kwietniu br. Przy młynie stanie wiata rekreacyjna. Osoby odwiedzające skansen będą mogły skorzystać również z drewnianego pomostu rekreacyjnego o 181 mkw. powierzchni.

Inwestycja zakończy się w listopadzie br.

Uwaga na utrudnienia!

W związku z pracami ziemnymi, na drodze dojazdowej do skansenu pojawią się utrudnienia. W zeszłym roku ułożono tam kanalizację, teraz trzeba wykonać przyłącza. Wiosną na drodze pojawi się nawierzchnia. Samochody trzeba zostawiać na parkingu położonym obok kamiennej zagrody.

(rk)