Młyn wodny czeka na koło

15 Maj 2020
Szkielet zrekonstruowanego młyna w muzeum etnograficznym w Ochli już stoi. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż mechanizmu konstrukcyjnego, który wprawi w ruch młyńskie koła.

Młyn mąki nie przemieli, ale ma szansę stać się jedną z większych atrakcji turystycznych skansenu. Muzeum etnograficzne w Ochli obecnie realizuje trzy inwestycje: rekonstrukcję młyna wodnego z Sądowa, odtworzenie mechanizmu wewnętrznego młyna i koła wodnego oraz rekonstrukcję stodoły z Lisowa.

– Młyn i stodoła już stoją – mówi Renata Reska-Żelek, pracownik muzeum. – Teraz czekamy na oszklenie młyna i na wykonanie muru pruskiego. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż mechanizmu konstrukcyjnego obiektu. Zajmie się nim jeden z najlepszych specjalistów w kraju, który m.in. stawia wiatraki. Gotowa jest już droga dojazdowa do młyna.

Młyny wodne to unikatowe obiekty, kiedyś występowały na terenie dzisiejszego woj. lubuskiego. Muzeum w Ochli je odtwarza, bo jednym z głównych jego zadań jest ochrona dziedzictwa kulturowego regionu. Młyn jest obiektem rekonstruowanym, pochodzi z Sądowa (gmina Cybinka, powiat słubicki), pracował na rzece Pliszce. Jego powstanie datowane jest na drugą połowę XIX w.

Młyn będzie mógł mielić mąkę i kaszę, ale z uwagi na długotrwały proces czyszczenia elementów mechanizmu, muzeum zrezygnuje z tej atrakcji. Koło wodne będzie się jednak kręcić. I po oddaniu obiektu, zielonogórzanie zostaną zaproszeni na pokazowy przemiał.

Na terenie skansenu są dwa stawy. Woda ze stawu górnego zasili młyńskie koło. Zrzut wody na koło wprawi je w ruch. Tym samym zostanie uruchomiony cały mechanizm napędowy młyna. Koło wodne będzie się obracać tylko w wybranych godzinach, podczas pokazów. A tych najszybciej doczekamy się wiosną 2021 r.

Dwie ściany budynku będą częściowo przeszklone, dwie pozostałe to mur pruski. Młyn zaprojektowano jako budynek jednokondygnacyjny o konstrukcji drewnianej, kryty dachem dwuspadowym. Obiekt ma mieć 68,75 mkw. powierzchni zabudowy. Przy młynie stanie wiata rekreacyjna. Osoby odwiedzające skansen będą mogły skorzystać z drewnianego pomostu rekreacyjnego o 181 mkw. powierzchni.

Cała inwestycja to wydatek rzędu 1 mln 900 tys. zł. Muzeum z własnych funduszy na realizację tego zadania wyda 1 mln 327 tys. 650 zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dorzuci 360 tys. zł, budżet województwa lubuskiego 212 tys. 350 zł.

Prace zakończą się w listopadzie.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki