Mieszkańcy chcą plaży przy kąpielisku

22 Maj 2020
Jak zagospodarować kąpielisko w Ochli? Znamy wyniki internetowej ankiety. Zagłosowało 1.260 mieszkańców. Najczęściej pojawiała się propozycja utworzenia piaszczystej plaży, gastronomii i terenu do piknikowania. Niektórym zamarzył się… drink-bar.

Kąpielisko w Ochli najlepsze lata ma za sobą. Do wymiany są betonowe płyty i infrastruktura wypoczynkowa. Radni klubu Zielona Razem: Andrzej Bocheński, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz zaproponowali modernizację kąpieliska. Inicjatywie przyklasnął prezydent Janusz Kubicki. 9 marca w tej sprawie rozpoczęły się internetowe konsultacje. Część propozycji wskazali radni, pozostałe dołożyli mieszkańcy.

- W marcu zielonogórzanie za pomocą ankiety wskazali, jakie elementy infrastruktury rekreacyjnej powinny znaleźć się na wyposażeniu kąpieliska w Ochli – informuje Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta. - Swój głos oddało 1 260 mieszkańców Zielonej Góry.

Najwięcej osób zagłosowało na piaszczystą plażę (936), gastronomię (916) i teren do piknikowania (866). Każdy mógł oddać głos na dowolną liczbę propozycji.

Miasto przykłada dużą wagę do tego, aby o wszystkich ważniejszych szczegółach inwestycji zdecydowali zielonogórzanie, np. o dokładnej lokalizacji wyposażenie rekreacyjnego i takich detalach jak materiał, czy kolor.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w czasach pandemii aż tyle osób zdecydowało się zagłosować w ankiecie – cieszy się A. Bocheński. – Troszkę jestem zaskoczony, bo kilkudziesięciu zielonogórzanom marzy się drink-bar przy kąpielisku, ten pomysł jest jednak nie do zrealizowania. Ale już boisko do gry w siatkówkę plażową, czy miejsce do grillowania są możliwe. Zielonogórzanie chcieliby też „wypasionej” plaży, domków kempingowych do wynajęcia i brodzików do kąpieli dla dzieci.

P. Wysocki dodaje, że na podstawie wyników ankiety trzech projektantów zaprezentuje (do końca maja) trzy koncepcje zagospodarowania terenu. – Chcieliśmy zaprosić mieszkańców do rozmów na festynie z okazji Dnia Dziecka – mówi. – Teraz to niemożliwe, ale jak pandemia minie, na pewno zorganizujemy spotkanie. Do końca roku wybierzemy któryś z projektów.

G. Hryniewicz zwraca uwagę, że miasto, pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, nie rezygnuje z priorytetowych zadań. – To głosowanie pokazuje, że Ochla jest bardzo ważna dla zielonogórzan – podkreśla. – Cieszymy się, że zgłosili swoje propozycje upiększenia terenu, ich zdanie jest dla nas decydujące.

Prezydent Kubicki podsumowuje: - Mimo epidemii, wielu mieszkańców postanowiło zabawić się, podpowiadając nam jak kąpielisko powinno wyglądać. Nie będę odkrywczy, gdy powiem, że najważniejszym elementem jest piękna, piaszczysta plaża.

Całkowity koszt modernizacji kąpieliska, według ostrożnych szacunków pomysłodawców może wynieść ok. 30 mln zł.

(rk)