Będzie Ochla naszych marzeń

24 Lipiec 2020
Prawie 24 tysiące zielonogórzan oddało swój głos na Ochlę swoich marzeń. Spodobała się nam koncepcja m.in. z brodzikiem dla najmłodszych dzieci z wodnym placem zabaw, piaszczysta plaża, zadaszona altana na wodzie, mały amfiteatr. Kąpielisko ma być jak nowe w 2022 r.

- Koniec gadania, trzeba się brać do roboty. To wstyd, że w 140-tysięcznym mieście nie ma porządnego kąpieliska. Po konsultacjach zaraz przystępujemy do prac projektowych – zapowiedział miesiąc temu prezydent Janusz Kubicki. Kąpielisko Ochla ma zostać zagospodarowane do wiosny 2022 roku. Plan jest ambitny, ale – jak pokazują wyniki konsultacji, które już się zakończyły - inwestycja przywitana jest przez zielonogórzan z otwartymi ramionami.

Zielonogórzanie od 19 czerwca do 10 lipca głosowali na jedną z czterech koncepcji zagospodarowania zalewu, o których opracowanie wcześniej poproszono cztery zielonogórskie biura architektoniczne: ARCUS-Consult, ARCHPEAK, Ar-Project i Propago. Wszystkie pomysły architektów opisaliśmy i pokazaliśmy na łamach „Łącznika Zielonogórskiego”. Wizualizacje można było oglądać również na wystawie pod ratuszem albo w internecie. Uczestnicy głosowania wybierali nie tylko wizję całego wodnego kompleksu, mogli również głosować na poszczególne części infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej, które chcieliby widzieć w tym miejscu: ściankę wspinaczkową, minigolf, a może po prostu plażę z piaskiem, jak nad morzem... Do wyboru były 24 elementy nowej architektury.

- Fantastyczne jest to, że tak dużo osób wzięło udział w tych konsultacjach. W większości głosowali ludzie młodzi, którzy mają dzieci. Latem nie bardzo mają z nimi dokąd pójść w mieście i dzieciaki albo brodzą w miejskich fontannach, albo w basenikach ogrodowych, jeśli rodzice posiadają ogródek lub działkę – mówi Andrzej Bocheński, radny z klubu Zielona Razem, który wraz z kolegami z klubu Pawłem Wysockim i Grzegorzem Hryniewiczem od dawna pilotują projekt powstania nowej Ochli.

Podczas konsultacji zielonogórzanie oddali aż 23.868 głosów. Zdecydowanie najwięcej zyskał projekt architektów pracowni Ar-Project, w konsultacjach oznaczony jako „koncepcja nr 3”. Charakterystyczny dla tej koncepcji był m.in. brodzik dla najmłodszych dzieci z wodnym placem zabaw, piaszczysta plaża, zadaszona altana na wodzie, mały amfiteatr i domki letniskowe.

- To był również mój faworyt – przyznaje P.Wysocki, którego w tej koncepcji szczególnie uwiodło zachowanie obecnego ukształtowania terenu i tutejszych drzew oraz naturalne oddzielenie nowych basenów od istniejących już akwenów. – Tylko symulator surfingu, wake park i basen pływacki z torami wydają mi się zbyt mocno ingerujące w charakter tego miejsca, no i bardzo kosztowne. Przecież nie chodzi o to, żeby z Ochli zrobić park rozrywki, tylko miejsce, w którym zielonogórzanie będą mogli wypocząć nad wodą. Moim zdaniem akwen obok piaszczystej plaży powinien pozostać wolną strefą do pływania, takim małym jeziorem do pływania dla wszystkich – przekonuje.

- Ja to się przede wszystkim cieszę z tego, że zielonogórska Ochla zostanie zmodernizowana i będzie dobrze służyła mieszkańcom. I z tego, że zielonogórzanom tak bardzo zależy na tym miejscu. Gdyby tak nie było, to by nie głosowali – stwierdza Grzegorz Hryniewicz i dodaje: - Mieszkańcy wybrali to, co jest dla nich najważniejsze!

Czyli: piaszczystą plażę, wodny plac zabaw, wyspę, basen, wake park, zjeżdżalnię wodną, restaurację, leżaki…  To właśnie na te elementy nowej infrastruktury najczęściej głosowano podczas konsultacji.

Co teraz? 

- Teraz miasto musi ogłosić dwa przetargi – wyjaśnia radny Filip Gryko, który w konsultacjach ma doświadczenie. Prowadził je m.in. w Dolinie Gęśnika. - Pierwszy przetarg wyłoni wykonawcę projektu nowej Ochli. Zostanie opracowana na podstawie koncepcji, która w konsultacjach zyskała najwięcej głosów i zmodyfikowana o elementy infrastruktury, które najbardziej podobały się zielonogórzanom. Projektant będzie też musiał uzyskać pozwolenie na budowę. Drugi przetarg zostanie ogłoszony na wykonawcę przebudowy. W tej formule, miasto zachowuje wpływ na to, co powstanie na zalewie. I nawet jeśli pierwszego przetargu nie wygra pracownia, która jest autorem wizji nr 3, będzie go konsultowała ze strony miasta. 

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na przełomie roku ogłosimy przetarg na wykonanie inwestycji – zapowiada prezydent.

(el)

 

Koncepcja nr 3 zaproponowana przez Ar-Project

W naszej koncepcji teren podzieliliśmy na trzy strefy: nową i dwie wykorzystujące istniejące zbiorniki wodne. W nowej, odgrodzonej od reszty części, zaplanowaliśmy park wodny z basenem pływackim i rekreacyjnym z rwącą rzeką, sztuczną falą i torem przeszkód, a także brodzik, plac zabaw i zjeżdżalnię dla dzieci, jacuzzi dla rodziców, plażę, sauny i trawiaste tarasy oraz kawiarnię, restaurację, toalety i szatnie, które obsługiwałby użytkowników wodnej części.

W drugiej strefie zaplanowaliśmy „wyspę” - drewnianą, zadaszoną altanę wypoczynkową, postawioną nad lustrem wody na pomoście, który łączy altanę z symulatorem surfingu i z plażą wyposażoną w drewniane leżaki. W tej części umieściliśmy też wodny plac zabaw z elementami natryskowymi oraz mały amfiteatr z zadaszoną letnią sceną.

W trzeciej strefie, niegdyś najbardziej użytkowanej, pozostawiliśmy boiska do gry w piłkę ręczną, na plaży dodaliśmy słomkowe parasole, a na istniejącym zbiorniku wodnym zaplanowaliśmy wake park z urządzeniami do akrobacji.

Projekt wykorzystuje ukształtowanie terenu i wpisuje się w zastaną bazę, tylko zbiornik z „wyspą” wymaga pogłębienia i przeprojektowania.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki