Narodowe Święto Niepodległości

7 Listopad 2013
To może być czerwone serce z białą wstążką. Takie, jakie przygotował Konrad Kałużny z podstawówki w Drzonkowie. Ważne, by przypiąć je w poniedziałek, 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W środę, w Zawadzie, ponad setka dzieci przygotowywała ozdoby na Święto Niepodległości. Na stołach królowały barwy biała i czerwona. Pomysły na kotyliony, ordery i proporce były czasem niecodzienne! – Cieszę się, że tak wyszło - mówiła Zuzanna Kojder z klasy 6 b w Drzonkowie, pokazując koronkową pracę ozdobioną perłami. A jej kolega, Konrad Kałużny prezentował order z białej wstążki w kształcie serca.

- Takie warsztaty organizujemy co roku – tłumaczy Elżbieta Januszewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Zawadzie. - Im więcej damy tym młodym ludziom wartości i inspiracji do pracy, tym lepiej zrozumieją czym jest wolność, szacunek do ojczyzny i narodu.

(kg)

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

PIĄTEK, 8 LISTOPADA

W ZIELONEJ GÓRZE
* O godz. 12.00, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej zaprasza do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Odbędzie się tu finał diecezjalnego konkursu patriotyczno-religijnego „Ojczyzno ma”, pod honorowym patronatem ks. biskupa Stefana Regmunta. W finale udział bierze 40 uczniów, którzy w maju zwyciężyli w eliminacjach lokalnych.

* O godz. 19.00, w Filharmonii Zielonogórskiej, rozpocznie się koncert „Skarby muzyki polskiej XX wieku”. W programie utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara. Wykonawcy: Czesław Grabowski (dyrygent), Beata Bilińska (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej.

PONIEDZIAŁEK, 11 LISTOPADA

W ZIELONEJ GÓRZE

* Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zielonej Górze rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. O godz. 11.50 przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na pl. Bohaterów. Na godz. 12.00 zaplanowano zgromadzenie mieszkańców miasta. Nie zabraknie podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu państwowego, będzie apel pamięci i złożenie wiązanek kwiatów. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Zielonej Górze przygotowali na tę okazję program poetycko-muzyczny „O Polsko, święte Twe imię”.

* O godz. 12.15 w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego rozpocznie się Szachowe Święto Niepodległości, czyli II Turniej Szachowy pod patronatem marszałek województwa Elżbiety Polak. Wezmą w nim udział zawodnicy z wielu lubuskich miejscowości. Wcześniej, o godz. 10.15 rozegrany zostanie mecz między północą a południem województwa - będzie to Grand Prix Ziemi Lubuskiej – Lubuskie Derby Szachowe.

* O godz. 13.00, na zielonogórskim deptaku, na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Kupieckiej rozpocznie się akcja pn. „Święto Niepodległości - Pragnienie wolności”. - 11 listopada to święto wolnej Polski! Wyraź swój patriotyzm w ekspresyjnym, spontanicznym tańcu z Pracownią Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” i zagraj o niepodległość, biorąc udział w grze miejskiej! – zachęcają do przyjścia na deptak organizatorzy. W programie także: pokaz pojazdów militarnych, happening literacki „Wyzwolenie”, degustacja babeczek patriotycznych, koncert zespołu Mate, spektakl przygotowany przez „Dom Harcerza”. Akcja odbędzie się pod honorowym patronatem marszałek województwa Elżbiety Polak.

* O godz. 18.00, w Lubuskim Teatrze rozpocznie się koncert Lubuskiej Orkiestry Rozrywkowej. W programie znane i lubiane utwory polskie oraz dzieła klasyczne m.in. Vivaldiego, Beethovena, Mozarta, Czajkowskiego w opracowaniu na orkiestrę dętą, w lekkiej i zabawnej formie. Dyrygenci: Jarosław Goerlich i Jarosław Wnorowski. Bilety w cenie 20 i 10 zł (balkon) do nabycia na abilet.pl, ZOK, MuzArt, AT Skowronek.

W OCHLI
* W godz. 10.00-16.00 zaprasza Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Zagroda Kamienna ożyje w godz. 10.00-12.00, a to za sprawą odsłonięcia rzeźby „Rejtan przestroga”, dłuta Jana Papiny. Zaplanowano też wernisaż wystawy „Twórczy dorobek prac rzeźbiarskich Jana Papiny” oraz wykład dyrektor muzeum, Ireny Lew, pt. „Kultura ludowa – kultura narodowa”.

Od godz. 12.00 do 16.00 przeniesiemy się w pobliże chałupy z Łomnicy. Tam zobaczymy rekonstrukcję powstania wielkopolskiego pn. „1919 w Łomnicy, czyli w powstańczym obozie”, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej. Będzie to artyleria powstańcza, szpital polowy, sztab powstańczy, pokaz umundurowania i sprzętu. Bilet wstępu kosztuje 6 zł.

W RACULI
* Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi Racula, rada sołecka, OSP Racula i Stowarzyszenie Raculanka zapraszają w poniedziałek, o 16.00, na montaż muzyczno-słowny, do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki