Narodowe Święto Niepodległości

7 Listopad 2013
To może być czerwone serce z białą wstążką. Takie, jakie przygotował Konrad Kałużny z podstawówki w Drzonkowie. Ważne, by przypiąć je w poniedziałek, 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W środę, w Zawadzie, ponad setka dzieci przygotowywała ozdoby na Święto Niepodległości. Na stołach królowały barwy biała i czerwona. Pomysły na kotyliony, ordery i proporce były czasem niecodzienne! – Cieszę się, że tak wyszło - mówiła Zuzanna Kojder z klasy 6 b w Drzonkowie, pokazując koronkową pracę ozdobioną perłami. A jej kolega, Konrad Kałużny prezentował order z białej wstążki w kształcie serca.

- Takie warsztaty organizujemy co roku – tłumaczy Elżbieta Januszewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Zawadzie. - Im więcej damy tym młodym ludziom wartości i inspiracji do pracy, tym lepiej zrozumieją czym jest wolność, szacunek do ojczyzny i narodu.

(kg)

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

PIĄTEK, 8 LISTOPADA

W ZIELONEJ GÓRZE
* O godz. 12.00, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej zaprasza do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Odbędzie się tu finał diecezjalnego konkursu patriotyczno-religijnego „Ojczyzno ma”, pod honorowym patronatem ks. biskupa Stefana Regmunta. W finale udział bierze 40 uczniów, którzy w maju zwyciężyli w eliminacjach lokalnych.

* O godz. 19.00, w Filharmonii Zielonogórskiej, rozpocznie się koncert „Skarby muzyki polskiej XX wieku”. W programie utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara. Wykonawcy: Czesław Grabowski (dyrygent), Beata Bilińska (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej.

PONIEDZIAŁEK, 11 LISTOPADA

W ZIELONEJ GÓRZE

* Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zielonej Górze rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. O godz. 11.50 przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na pl. Bohaterów. Na godz. 12.00 zaplanowano zgromadzenie mieszkańców miasta. Nie zabraknie podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu państwowego, będzie apel pamięci i złożenie wiązanek kwiatów. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Zielonej Górze przygotowali na tę okazję program poetycko-muzyczny „O Polsko, święte Twe imię”.

* O godz. 12.15 w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego rozpocznie się Szachowe Święto Niepodległości, czyli II Turniej Szachowy pod patronatem marszałek województwa Elżbiety Polak. Wezmą w nim udział zawodnicy z wielu lubuskich miejscowości. Wcześniej, o godz. 10.15 rozegrany zostanie mecz między północą a południem województwa - będzie to Grand Prix Ziemi Lubuskiej – Lubuskie Derby Szachowe.

* O godz. 13.00, na zielonogórskim deptaku, na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Kupieckiej rozpocznie się akcja pn. „Święto Niepodległości - Pragnienie wolności”. - 11 listopada to święto wolnej Polski! Wyraź swój patriotyzm w ekspresyjnym, spontanicznym tańcu z Pracownią Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” i zagraj o niepodległość, biorąc udział w grze miejskiej! – zachęcają do przyjścia na deptak organizatorzy. W programie także: pokaz pojazdów militarnych, happening literacki „Wyzwolenie”, degustacja babeczek patriotycznych, koncert zespołu Mate, spektakl przygotowany przez „Dom Harcerza”. Akcja odbędzie się pod honorowym patronatem marszałek województwa Elżbiety Polak.

* O godz. 18.00, w Lubuskim Teatrze rozpocznie się koncert Lubuskiej Orkiestry Rozrywkowej. W programie znane i lubiane utwory polskie oraz dzieła klasyczne m.in. Vivaldiego, Beethovena, Mozarta, Czajkowskiego w opracowaniu na orkiestrę dętą, w lekkiej i zabawnej formie. Dyrygenci: Jarosław Goerlich i Jarosław Wnorowski. Bilety w cenie 20 i 10 zł (balkon) do nabycia na abilet.pl, ZOK, MuzArt, AT Skowronek.

W OCHLI
* W godz. 10.00-16.00 zaprasza Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Zagroda Kamienna ożyje w godz. 10.00-12.00, a to za sprawą odsłonięcia rzeźby „Rejtan przestroga”, dłuta Jana Papiny. Zaplanowano też wernisaż wystawy „Twórczy dorobek prac rzeźbiarskich Jana Papiny” oraz wykład dyrektor muzeum, Ireny Lew, pt. „Kultura ludowa – kultura narodowa”.

Od godz. 12.00 do 16.00 przeniesiemy się w pobliże chałupy z Łomnicy. Tam zobaczymy rekonstrukcję powstania wielkopolskiego pn. „1919 w Łomnicy, czyli w powstańczym obozie”, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej. Będzie to artyleria powstańcza, szpital polowy, sztab powstańczy, pokaz umundurowania i sprzętu. Bilet wstępu kosztuje 6 zł.

W RACULI
* Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi Racula, rada sołecka, OSP Racula i Stowarzyszenie Raculanka zapraszają w poniedziałek, o 16.00, na montaż muzyczno-słowny, do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

(dsp)