Obwodnica południowa prawie gotowa

2 Grudzień 2022
Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To pół roku wcześniej niż planowano. Nową trasą prawdopodobnie pojedziemy w marcu.

Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w urzędzie miasta jest dobrej myśli. I trudno mu się dziwić. W końcu statystyki mówią same za siebie. Roboty ziemne przy formowaniu i zbrojeniu nasypów oraz warstwy wzmacniające pod konstrukcję jezdni wykonano w ok. 98 proc. Podbudowa, w tym z kruszywa łamanego i betonu asfaltowego, pokrywa ok. 98 proc. odcinka trasy. Mało tego, ostatnia warstwa ścieralnia jezdni jest już w większości położona. Do dokończenia jest tylko fragment przy pierwszym rondzie (Wilkanowo) oraz w sąsiedztwie ronda Andrzeja Huszczy. Przy obiektach mostowych pozostały drobne prace wykończeniowe - montaż barier. - Do wykonania pozostał kanał technologiczny wraz z okablowaniem oraz montaż oświetlenia. Roboty na rondzie Wilkanowo planujemy zakończyć do końca roku, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe - dodaje K. Jarosz.

Wiosną pozostanie do wykonania oznakowanie drogowe pionowe i poziome oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Wszystko wskazuje na to, że obwodnicą południową pojedziemy w drugiej połowie marca. Przypomnijmy. Nowa obwodnica prowadzi od skrzyżowania między Wilkanowem a Świdnicą, przechodzi przez ul. Zielonogórską w Ochli (między kąpieliskiem i skansenem), omijając jednak centrum sołectwa. Kończy się na rondzie Andrzeja Huszczy w Raculi.

Jest też dobra wiadomość dla rowerzystów. Wzdłuż obwodnicy południowej powstanie droga dla rowerów, która połączy istniejące ścieżki przy rondzie Andrzeja Huszczy przy wjeździe do Raculi i trasę Jędrzychów-Zatonie. - Nowa droga dla cyklistów będzie miała nawierzchnię asfaltową i powstaną przy niej miejsca odpoczynku z ławkami, stojakami rowerowymi i koszami na śmieci - mówi Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu.

Firma Strabag pracowała w iście ekspresowym tempie. Nowa trasa miała być oddana do użytku pod koniec 2023 r. Koszt zadania w formule „Zaprojektuj i wybuduj” to ok. 130 mln zł. Obwodnica południowa jest największą w historii miejską inwestycją drogową, choćby z uwagi na długość trasy - 13 km. W założeniach ma być alternatywą dla zakorkowanej Trasy Północnej, na której w godzinach szczytu ciągną się sznury pojazdów.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki