Tutaj Perceptus szyfruje dane

10 Marzec 2015
Inkubator w paru technologicznym w Nowym Kisielinie okazał się strzałem w dziesiątkę. – Zainwestowaliśmy tutaj 1,5 mln zł – zdradza Jacek Starościc, prezes firmy Perceptus.

Inkubator to ostatni budynek w zespole zbudowanym przez Uniwersytet Zielonogórski. Prowadzi go miasto. Dlatego we wtorek, na uroczyste otwarcie nowej siedziby, szefowie firmy zaprosili prezydenta Janusza Kubickiego. Wraz z nim wstęgę w barwach miasta przecinał prezes Jacek Starościc. W kilku pokojach pracuje 15 osób, głównie absolwentów naszego uniwersytetu.

- Nie produkujemy tutaj narzędzi czy jakiś gotowych wyrobów. Dlatego tak trudno pokazać państwu, czym się zajmujemy – prezes oprowadzał dziennikarzy. – Mówiąc w dużym uproszczeniu, zajmujemy się szyfrowaniem dostępu do urządzeń. Na przykład, przy tworzeniu bazy danych medycznych nie każdy musi mieć taki sam dostęp. Chodzi też o to, by móc z nich korzystać, ale nie móc skopiować.

Starościc pokazywał to na przykładzie projektu domu. Klient, korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, może dokładnie obejrzeć dom, jego wygląd czy konstrukcję. Jednak bez odpowiednich uprawnień nie sprawdzi, jak zbudowany jest strop i nie skopiuje projektu.

- Niedawno zabezpieczaliśmy urządzenia w 60 polskich sądach. Współpracujemy z firmami m.in. z Niemiec i Szwajcarii – wyliczał J. Starościc.

Jego wyjaśnień pilnie słuchał prezydent Kubicki. – Cieszy mnie, że polskie firmy sprzedają myśl techniczną, bo to najcenniejszy towar. Nie chodzi o to, byśmy wykonywali najprostsze czynności. W dodatku firma wywodzi się z naszego uniwersytetu. Można powiedzieć, że w Zielonej Górze powstaje niewielka Dolina Krzemowa. Jest coraz więcej firm informatycznych, które dobrze sobie dają radę – komentował prezydent.

W inkubatorze jest jeszcze wolne miejsce dla jednej firmy. Wkrótce ma być na nie ogłoszony konkurs.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki