Pociągiem do Wiednia i Nowego Kisielina

7 Grudzień 2018
Tym, którzy w najbliższych dniach wybierają się w podróż pociągiem przypominamy, że od niedzieli pojadą według nowego rozkładu jazdy PKP. Jeśli zechcą, to nawet do Wiednia!

Nowy rozkład jazdy pociągów obowiązywać będzie już od 9 grudnia. Dla zielonogórzan nie ma w nim zatrzęsienia zmian. Ale sprowadzają się do kilku spektakularnych nowości.

 

Z Zielonej Góry do Wiednia

Przede wszystkim mieszkańcy Winnego Grodu zyskają połączenie międzynarodowe. Od niedzieli pociągiem austriackich kolei OeBB „IC NightJet” relacji Wiedeń/ Budapeszt - Wrocław - Berlin, dojadą bezpośrednio do stolicy Austrii, Słowacji, Węgier i Niemiec. Do Berlina w dzień, do Wiednia i Budapesztu w nocy.

Druga istotna zmiana: na trasie Zielona Góra - Wrocław - Warszawa pojawi się nowy pociąg „IC Konopnicka”. Tę bezpośrednią relację do Warszawy przez Wrocław obsłuży elektryczny zespół trakcyjny PesaDART, który nową trasę pokona w siedem godzin. Do Warszawy dojedziemy też po staremu - przez Poznań. Niestety od 9 grudnia już tylko jednym bezpośrednim pociągiem na dobę i aż w 6,5 godziny. Na trasie Poznań - Warszawa nadal trwają prace modernizacyjne linii kolejowej. Skorzystamy na jej przebudowie w innym miejscu. Według nowego rozkładu jazdy część składów kursujących na trasie Wrocław - Poznań - Szczecin pojedzie przez Zieloną Górę.

Reasumując: nowe połączenia z Zieloną Górą, wyłączając kierunek warszawski, przyniosą nam niewielki bilans dodatni.

- Liczba par pociągów zwiększy się z 9 do 13. Do Szczecina pojedzie 5 par pociągów, do Wrocławia 7 par pociągów – informują w PKP Intercity.

W tej beczce miodu jest i szczypta dziegciu. Od września przyszłego roku, w związku z modernizacją linii Zbąszynek - Czerwieńsk, całkowicie zawieszone zostaną pociągi kursujące między Zieloną Górą a Poznaniem.

 

Niedziela na Głównym

Po czterech latach od połączenia miasta z gminą, w nowym rozkładzie jazdy uwzględnione zostaną nazwy zielonogórskich stacji kolejowych, zgodne z obowiązującym od 2015 r. podziałem administracyjnym. Pojawi się przed nimi człon „Zielona Góra”. Dotyczy to również tablic informacyjnych na przystankach: Zielona Góra Przylep i Zielona Góra Stary Kisielin. W nowym rozkładzie jazdy oraz w stacyjnym systemie dynamicznej informacji pasażerskiej - zgodnie z zapowiedzią PKP Polskie Linie Kolejowe - po raz pierwszy pojawi się też nazwa Zielona Góra Główna.

 

Nowy Kisielin – wysiadamy!

Według rozkładu jazdy pociągów PKP, który zacznie obowiązywać 9 grudnia, po raz pierwszy pociągi regionalne zatrzymają się na przystanku kolejowym w Nowym Kisielinie, właśnie dziś przekazywanym przez miasto we władanie PKP. Mowa o pociągach, które jeżdżą na trzech trasach: Zielona Góra Główna - Głogów - Wrocław Główny, Poznań Główny - Zielona Góra Główna - Nowa Sól oraz Rzepin - Zielona Góra Główna - Nowa Sól.

Możliwość dotarcia do pracy i do domu pociągiem, to istotna zmiana dla pracowników zakładów funkcjonujących w Nowym Kisielinie, który od 2015 r. również jest częścią dzielnicy Nowe Miasto i w którym wciąż rozwija się strefa ekonomiczno-przemysłowa miasta. Dziś na jej terenie w 15 firmach pracuje już około 2,5 tys. osób. Za jakiś czas swoją działalność rozpocznie kolejne 6 firm. Dojazd do strefy ekonomiczno-przemysłowej miasta i wyjazd z niej zapewnić ma około dziesięciu połączeń kolejowych. Do ostatniej chwili trwało uzgadnianie godzin przyjazdów i odjazdów pociągów, tak by były one zgodne z godzinami pracy osób pracujących w strefie. – Wciąż odbieram uwagi przedsiębiorców – mówi Arkadiusz Kowalewski, prezes Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Testowanie nowego rozkładu jazdy w Nowym Kisielinie już w najbliższy poniedziałek.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy PKP są dostępne na stronie intercity.pl

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki