Nagroda dla innowacyjnych alg z Zielonej Góry

7 Grudzień 2015
„Łącznik” o niezwykłych planach firmy ITEO pisał jako pierwszy, już ponad pół roku temu. Wówczas zapowiedzi prezesa Grzegorza Szulca brzmiały niczym bajka.

Spółka ITEO kupiła 12 ha na terenie uniwersyteckiego parku naukowo-technologicznego, w Nowym Kisielinie. Powiedzmy od razu, kupiła teren o niskiej przydatności budowlanej, bardzo podmokły. Ale dla szefa ITEO, Grzegorza Szulca, nie miało to większego znaczenia. Postanowił bowiem wybudować w jednym miejscu ekologiczny kompleks, którego głównym celem ma być produkcja prądu z alg.

- Algi to biomasa, którą można wykorzystać jako paliwo w energetyce, ale to również ogromna ilość protein i biooleju. Dla porównania: 1 ha kukurydzy daje od 15 do 17 ton suchej masy. Tymczasem 1 ha alg daje ok. 300 ton suchej masy. Tę biomasę algową wykorzystamy jako wsad do biogazowni. Po przeprowadzeniu fermentacji beztlenowej i spaleniu biogazu w silnikach gazowych, otrzymamy energię elektryczną i cieplną – tłumaczył nam G. Szulc.

Skąd się wezmą algi w Nowym Kisielinie?

- Nasze algi będą rosnąć w specjalnych basenach. Takich zadaszonych zbiorników wybudujemy 28. Ich łączna powierzchnia zajmie prawe 3.800 mkw. Ale wody potrzebować będziemy niewiele. Tyle, żeby zainicjować cały proces i uzupełniać braki – uchylił nam rąbka tajemnicy prezes spółki.

Budowa kompleksu ma się zakończyć do końca przyszłego roku. Pracę dostanie w nim od 30 do 40 osób. I choć prace nad inwestycją dopiero trwają, ITEO już może się pochwalić sporym sukcesem.

Kapituła Polskiej Nagrody Innowacyjności, przyznawanej przez Polską Akademię Przedsiębiorczości, wręcz zachwyciła się projektem zielonogórskiej spółki, uznając go za wyjątkowy nie tylko w skali Polski, ale wręcz całej Europy. Nikt bowiem nie skupił dotąd w jednym miejscu wszystkich odnawialnych źródeł energii, zamykając je w jednym systemie.

O tegoroczną Polską Nagrodę Innowacyjności zabiegało kilkaset firm i instytucji.  

(pm)