To jest moje miejsce na ziemi i moi ludzie

29 Kwiecień 2022
- Pokolenie seniorów znam dobrze, osoby napływowe staram się poznawać na bieżąco, a młodsi to często moi wychowankowie. Mieszkańcy są wyjątkowi - mówi Maria Wesołek, sołtyska Nowego Kisielina

- To podobno pani debiut w roli sołtyski…

Maria Wesołek: - Rzeczywiście, pierwsza kadencja. Wcześniej byłam w radzie sołeckiej. Po śmierci poprzedniego sołtysa zaczęłam go zastępować.

 

- I jak się pani czuje w tej roli?

- Jestem wdzięczna pracownikom Biura Dzielnicy Nowe Miasto przy ul. Dąbrowskiego. Pomogli mi się wdrożyć. Należą im się podziękowania od początkującej sołtyski.

 

- W sprawach Nowego Kisielina można już jednak uznać panią za zaawansowaną…

- To jest mój Kisielin. Moje miejsce na ziemi i moi ludzie, za którymi zawsze będę stać murem. Pokolenie seniorów znam dobrze, osoby napływowe staram się poznawać na bieżąco, a młodsi to często moi wychowankowie. Przez 30 lat byłam katechetką w szkole w Starym Kisielinie. To był piękny czas. Mieszkańcy są wyjątkowi. Kiedyś dużo działaliśmy wspólnie w czynie społecznym - budowaliśmy przedszkole, organizowaliśmy imprezy, a jeszcze przed połączeniem z Zieloną Górą załatwialiśmy dostęp do mediów.

 

- Stary i Nowy Kisielin trzymają się razem?

- Osobiście trudno mi sobie wyobrazić te sołectwa z dala od siebie. Mieszkańcy od lat chodzą razem do szkoły, dzielą ławki w kościele. Razem spędzamy też wolny czas.

 

- A można się tu pobawić?

- Zdecydowanie! Od dwóch lat w Nowym Kisielinie mamy plac biesiadny i korzystamy na całego. W październiku organizujemy Dzień Ziemniaka z pieczonymi w ognisku ziemniakami w roli głównej. Są potrawy z grilla i bigos. Na zakończenie wakacji urządzamy Dzień Rodziny, w listopadzie Dzień Seniora. Odwiedzamy wtedy również w domach naszych leżących seniorów. Już dziś zapraszam na 20 sierpnia, na Dzień Kisielina. Na pewno będzie grochówka, sernik z brzoskwiniami i makowce.

 

- Słyszę, że kulinaria nie są pani obce.

- Kiedy znajdę trochę czasu, idę w garnki. Uwielbiam piec i gotować. Ale tak naprawdę odlatuję, kiedy układam puzzle. Biorę 3 tysiące elementów i tylko żałuję, że to tak szybko idzie.

 

- Nowy Kisielin to dość nietypowe sołectwo. Jak Park Naukowo-Technologiczny zmienił jego charakter? Czy mieszkańcy pracują w firmach na strefie?

- Miejsc pracy rzeczywiście nie brakuje. Zatrudnienie można znaleźć w zasadzie od ręki, cały czas są nabory i miejscowi z tego korzystają. Od lat w sołectwie mieszka sporo Ukraińców, którzy pracują na strefie. Po wybuchu wojny w Ukrainie ta społeczność jeszcze się powiększyła. Chętnie się integrujemy.

 

- Jakie jest pani ulubione miejsce w Nowym Kisielinie?

- Lubię okolice lasów. Codziennie spaceruję z moim pieskiem chihuahua, Urwisem. Obchody po sołectwie robię regularnie. Tu się zatrzymam, tam porozmawiam. Podczas tych rozmów wychodzą potrzeby mieszkańców. Najczęściej słyszę prośby o drogi dojazdowe do posesji.

 

- A o czym pani marzy w kontekście swojego sołectwa?

- Mamy przepiękny park przy strefie, który ma ogromny potencjał. Marzę, by oczyścić tu stawy, poprowadzić alejki, postawić ławeczki. To chyba marzenie każdego mieszkańca.

 

- Dziękuję.

Agnieszka Hałas

 

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIM SOŁTYSEM

Z sołtyską Nowego Kisielina, Marią Wesołek, najlepiej skontaktować się telefonicznie pod numerem 695 610 647 lub odwiedzić ją w domu.

 
 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki