Hiszpanie zainwestują w parku?

7 Sierpień 2014
Grupa Peralada chce zainwestować w Polsce 110 mln zł. Czy wybuduje fabrykę w parku w Nowym Kisielinie? Do wyboru ma jeszcze Szprotawę.

Szefowie koncernu gościli w Zielonej Górze w zeszłym tygodniu.- Rozmowy trwały bardzo długo. Miasto im się spodobało – wiceprezydent Dariusz Lesicki nie chce zdradzać szczegółów.

Problem w tym, że Hiszpanie mają do wyboru dwie lokalizacje, obydwie na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Żeby szybko wejść do Polski, w czerwcu wykupili spółkę Great Maple Company i tydzień później otrzymali zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w dwóch specjalnych strefach ekonomicznych – wałbrzyskiej (Szprotawa) i kostrzyńsko-słubickiej (Nowy Kisielin). Chcieli zdążyć przed zmianami w przepisach, które weszły od 1 lipca i zmniejszają przyznawane przez państwo ulgi.

Teraz Hiszpanie się zastanawiają, w której strefie kupić ziemię. Chodzi o ok. 5 hektarów. - W Szprotawie metr kwadratowy gruntu kosztuje ok. 3 euro, u nas 6,5 euro. Czyli w Nowym Kisielinie ziemia kosztowałaby o ok. 700 tys. zł drożej – wylicza wiceprezydent Lesicki. – Zaoferowaliśmy inwestorowi takie wsparcie, które zniweluje tę różnicę. O szczegółach nie mogę mówić. Myślę, że Zielona Góra jest bardziej atrakcyjna niż Szprotawa. Decyzję inwestorów powinniśmy poznać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Hiszpańska grupa Peralada istnieje od 1904 r. Wówczas w Barcelonie uruchomiła zakład zajmujący się produkcją samochodów i akcesoriów samochodowych. Dziś działa w kilku sektorach: rozrywkowym, kulturalnym, winiarskim i przemysłowym.

Jest właścicielem spółki Poligal zajmującej się produkcją folii polipropylenowej, która jest stosowana w opakowaniach, np. zamiast celofanu, papieru woskowanego czy folii aluminiowej. Obecnie Poligal posiada dwa zakłady produkcyjne w Hiszpanii i Portugalii. Teraz chce wybudować nowoczesny zakład w Polsce.

W Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym chce kupić działkę o powierzchni 4,9 hektara, która znajduje się przy samej obwodnicy na wprost uniwersyteckich laboratoriów. Całkowita wartość inwestycji to 110 mln zł. Pracę do końca 2016 r. miałoby otrzymać tutaj 50 osób. Docelowo mowa jest o ok. 100 pracownikach.

Inwestor zakłada, że produkcja w nowej fabryce powinna ruszyć od 1 października 2016 r.

- W takie folie można pakować np. chipsy. Zakładam, że po uruchomieniu tej inwestycji obok może powstać drukarnia. Mieliśmy też pytanie w tej sprawie – zdradza D. Lesicki.

Zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie (tylko w Nowym Kisielinie) otrzymała też zielonogórska firma Traf Logistic. Przedsiębiorstwo zajmuje się handlem detalicznym obuwiem. W Polsce znane jest z internetowego sklepu eObuwie.pl.

Traf Logistic chce zbudować w Nowym Kisielinie centrum logistyczne wraz z halą magazynową. Tutaj będą kompletowane, pakowane i wysyłane paczki z zamówieniami złożonymi przez internetowych klientów. Spółka chce zatrudnić minimum 10 osób i zainwestować 5 mln zł – większość w przyszłym roku. W tym celu chce kupić działkę o powierzchni 2,4 hektara obok funkcjonującego już zakładu Darstalu.

- Właśnie przygotowujemy przetarg na sprzedaż tego terenu – zdradza D. Lesicki.

Natomiast właścicielem kolejnej działki jest zielonogórska firma LUG, która planuje wybudowanie tutaj nowego zakładu. Inwestycja powinna rozpocząć się w tym roku.

(tc)