10 tys. km elektrykiem

26 Listopad 2021
Udało się! Elektryczny ford mustang przejechał z Zielonej Góry do Rzymu aż 10 tysięcy kilometrów. To była inicjatywa stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, która ma siedzibę w Nowym Kisielinie.

W długą drogę do Rzymu wyruszył ford mustang Mach-E na pokładzie z Krzysztofem Burdą, prezesem Izby. Do przejechania było ponad 10 tys. km samochodami elektrycznymi. Trasa z Zielonej Góry prowadziła przez Bogatynię, Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt i Lubljanę. Meta była 27 października w Rzymie (partner konferencji klimatycznej). Drugi samochód wyruszył w drogę 3 listopada z Katowic, przystanki były w Berlinie, Londynie, Manchesterze. Do Glasgow ekipa dotarła 10 listopada.

Projekt „The eMobi Road to COP26” - to wyjazd na największą konferencję klimatyczną pod egidą ONZ w Glasgow. Na ręce wysokich rangą przedstawicieli ONZ z UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - red.) złożono petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności. Ta wyprawa promowała elektromobilność i szansę, jaką daje w rozwoju potencjału gospodarczego.

- Spotkaliśmy się z przedstawicielami państw, ambasad, firm i organizacji, które poparły naszą ideę i podpisały petycję. W Watykanie mieliśmy okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem, który również poparł naszą inicjatywę - mówi Krzysztof Burda, prezes PIRE.

- Chcieliśmy również zwrócić uwagę na wkład Polski w transformację klimatyczną, która została wypracowana podczas konferencji COP24 w Katowicach - wyjaśnia Marcin Nowak z PIRE. - Podczas trwania projektu zbieraliśmy podpisy reprezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych, mediów a także innych osób, które poparły ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ. Petycję można wciąż podpisać online na stronie naszej Izby.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki