Nowy dom dla osób z niepełnosprawnością

24 Listopad 2023
Choć stan podopiecznych nowego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kaczmarskiego 2 jest trudny i wymagający, takie miejsca mimo wszystko napawają nadzieją i optymizmem.

Pod dachem niedawno otwartej placówki znalazło miejsce 31 osób, które zmagają się z niepełnosprawnością sprzężoną - intelektualną i fizyczną. Sami o pomoc nie potrafią poprosić, ochronny parasol roztacza nad nimi miasto. - Takie placówki to również ukłon w stronę rodzin, które na co dzień zajmują się osobami z niepełnosprawnością - wyjaśnia Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy to jedna z trzech takich placówek w mieście. Blask zyskał dzięki półmilionowej dotacji z ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Podopieczni są tu zaopiekowani od 7.00 do 15.30. Pobyt w placówce jest bezpłatny, a kieruje do niej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Dom oferuje wsparcie w życiu codziennym - tłumaczy Magdalena Hirsz, kierownik ŚDS przy ul. Kaczmarskiego. - Podopieczni mogą liczyć na trening gospodarstwa domowego, kulinarny czy umiejętności społecznych, a także na pomoc terapeutów, terapeutów zajęciowych, opiekunów i instruktorów terapii.

Oprócz tego na miejscu można zjeść ciepły posiłek, a placówka umożliwia transport z domu do placówki i z powrotem.

(ah)