Nowe szkoły w jednym rejonie

21 luty 2024
Gdzie powstaje najwięcej nowych mieszkań i przybywa najwięcej mieszkańców? Na os. Zastalowskim i Czarkowie. Tam też magistrat buduje nowe szkoły, bo mieszka tam dużo uczniów podstawówek.

Są w mieście osiedla, które się starzeją, jest tam coraz mniej dzieci, dla których kiedyś wybudowano szkoły. Są też miejsca, gdzie obiektów oświatowych jest mało, a dzieci dużo.

- Żeby tak szkoły można było przenosić z jednego miejsca w drugie - wzdycha prezydent Janusz Kubicki. - Nie można. Dlatego wciąż budujemy jakieś obiekty oświatowe.

Dużo uczniów mieszka w północnej części miasta. Na os. Zastalowskim znajduje się największa podstawówka w mieście - SP 11, która wprost pękała w szwach. Niedaleko, w 2015 r., powstała Akademia Talentów - przedszkole i filia SP 11 z klasami I-III.

Szkoła i hala

To było wciąż za mało. Powołano Zespół Edukacyjny nr 10 składający się z Miejskiego Przedszkola nr 19 oraz Szkoły Podstawowej nr 29. Na jego siedzibę, na rogu ul. Batorego i Energetyków, przeznaczono stare budynki fabryczne, które zaadoptowała i wyremontowała miejska spółka KTBS. Placówka ruszyła 1 września 2019 r. Nie miała jednak hali do lekcji WF. To zmieniło się w listopadzie 2022 r.

- Dotrzymaliśmy słowa, dzieci i młodzież mają do dyspozycji nowoczesną halę sportową - mówił na otwarciu obiektu prezydent Kubicki.

Na halę złożyły się sala do gry w koszykówkę (można ją podzielić na dwa boiska), boiska do siatkówki i trybuny dla widowni. Na pierwszym piętrze jest mniejsza salka do ćwiczeń o pow. 155,86 mkw. Obiekt spięto ze szkołą łącznikiem - dzieci nie marzną zimą, przechodząc na lekcje wychowania fizycznego. Drugie piętro zajęła nowoczesna, multimedialna biblioteka. Uczniowie mają też salę do fitnessu. To ekologiczna inwestycja. Przy hali sportowej KTBS we własnym zakresie zagospodarowuje wody opadowe (deszczówkę), która po przefiltrowaniu jest wykorzystywana m.in. w toaletach.

Inwestycja kosztowała około 12 mln zł.

Budowa na Czarkowie

Nowa placówka edukacyjna była niezbędna też na osiedlu Czarkowo w Łężycy, które w tej chwili przypomina już małe miasteczko - mieszka tu trzy i pół tysiąca osób. Obecnie rodzice dowożą dzieci do Zespołu Edukacyjnego nr 10, Akademii Talentów i SP 11 na osiedlu Zastalowskim, ale to kropla w morzu potrzeb. Dlatego od marca zeszłego roku firma Exalo Drilling buduje nową szkołę, nabór do niej odbędzie się wiosną - ma działać od września. Prace budowlane, nadzorowane przez KTBS, idą zgodnie z planem. Wykonano roboty fundamentowe (wymurowano ściany parteru i pierwszego piętra), obiekt zyskuje dach. Na parterze będzie przedszkole (trzy sale dla 25 dzieci i dwójki opiekunów). Na piętrze ma działać szkoła - sześć klas I-III dla dzieci w wieku 6-8 lat, będzie sala komputerowa, biblioteka oraz świetlica. Dzieci muszą się gdzieś wyszumieć, dlatego wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na boisko wielofunkcyjne z terenem rekreacyjnym przy wjeździe do sołectwa.

Żłobek „Wisienka”

To już inny rejon miasta - ul. Wiśniowa. Tu zgodnie z planem przebiega rozbudowa żłobka „Wisienka”, gdzie od września przybędzie 158 miejsc dla maluchów. Sale dydaktyczne będą połączone z sypialniami i salami zabaw. Koszt zadania - 12 mln zł. - Miejsc w takich placówkach niestety wciąż brakuje. Dlatego realizujemy kolejne inwestycje i z każdy rokiem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców i najmłodszych mieszkańców - tłumaczy J. Kubicki.

(rk)