Nowe miejsca dla maluszków

24 Wrzesień 2021
Żłobek przy al. Wojska Polskiego 116 przyjął dodatkowo 60 dzieci. W minioną środę sprawdziliśmy, jak wygląda rozbudowana placówka. Trzeba przyznać, że maluchy będą miały komfortowe warunki!

Rozbudowany żłobek uroczyście otwarto w minioną środę. Wystrzeliło konfetti, a na elewacji budynku odsłonięto kolorową kurtynę z napisem: „Nowy żłobek”.

Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 2 mln 322 tys. 240 zł. Pieniądze w lwiej części, ok. 1 mln 800 tys., miasto pozyskało z rządowego programu Maluch +. Ma on na celu rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Brakującą sumę magistrat dołożył z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 i budżetu miasta.

- Obecnie wykonawca prowadzi prace końcowe związane z uporządkowaniem terenu i usunięciem usterek - wyjaśnia Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

Inwestycja to dzieło Zakładu Remontowo-Montażowego „Martex” Grzegorz Chudy z Droszkowa. W ramach zadania powstały dodatkowe sale na piętrze na potrzeby dwóch grup starszaków, podjazd dla wózków, schody do wózkowni i nowe chodniki. Placówka otworzy własną kuchnię, obecnie posiłki są dowożone z głównej siedziby żłobka przy ul. Wandy. Maluchy mają do dyspozycji dobrze wyposażony plac zabaw. Wyremontowano piwnicę, gdzie utworzono magazyny, obieralnię i zmywalnię. Posiłki dotrą do dziecięcych stolików bezpieczną windą towarową (od piwnicy do pierwszego piętra). W żłobku jest przebudowany taras, tak aby dzieci mające problemy z poruszaniem się mogły korzystać ze świeżego powietrza. Budynek zyskał nowe okna i elewację. Nie zapomniano o wymianie części grzejników, nowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym i instalacji odgromowej.

Nad całością robót czuwał wojewódzki konserwator zabytków.

Filia Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Wandy działa od września ubiegłego roku. Obecnie po przyjęciu kolejnych 60 maluszków, uczęszcza do niej 96 dzieci.

- Rodzice bardzo czekają na takie inwestycje - przekonywał obecny na uroczystym otwarciu wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - W Zielonej Górze potrzeba jeszcze ok. 550 miejsc w żłobkach. Przez ostatnie pięć lat stworzyliśmy w województwie 2108 miejsc i wydaliśmy na nie 52 mln zł. Potrzebujemy jeszcze ok. 1700 miejsc.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie zapewniła, że miasto będzie ubiegać się o kolejne rządowe pieniądze na utworzenie nowych miejsc w żłobkach.

- Radość jest ogromna, bo wyremontowaliśmy pomieszczenia dla maluchów, taras i wejście do żłobka, mamy też bezpieczny plac zabaw - cieszyła się Katarzyna Cichocka, szefowa placówki. - Dzieci są najlepszą inwestycją, to jest przecież nasza przyszłość.

Maluchy dostały prezenty od wojewody i miasta.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki