Nowa szkoła na Chynowie zaprasza od września

17 Maj 2013
- Już nie możemy doczekać się nowego roku szkolnego! – nie kryje podekscytowania Elżbieta Nowicka-Nasiadka, wicedyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 1 na Chynowie. We wrześniu do przedszkolaków i uczniów podstawówki dołączą gimnazjaliści z „piątki”. Świeżo upieczonego gimnazjum.

Dziś jeszcze nie można wejść do nowej placówki. To w dalszym ciągu plac budowy. – Ale zapraszam do obejrzenia szkoły z wierzchu. Już widać, w jakim pięknym budynku będą się uczyć nasze dzieci! – mówi z dumą Elżbieta Nowicka-Nasiadka. – Kolorowym, przestronnym, znakomicie wyposażonym.

Dzieci w komfortowej sytuacji

Gimnazjum nr 5 powstaje w ramach Zespołu Edukacyjnego nr 1 na Chynowie, przy ul. Truskawkowej. Jest tu już Miejskie Przedszkole nr 12 i Szkoła Podstawowa nr 5. Do „kompletu” brakowało właśnie gimnazjum. – Teraz dzieci są w komfortowej sytuacji. I tak właśnie powinno być – uważa E. Nowicka-Nasiadka. - Prowadzimy je za rękę przez przedszkole, podstawówkę i teraz gimnazjum. Wszyscy się tu znamy, znamy dzieci, bardzo dużo o nich wiemy. Odpada stres związany z pójściem do zupełnie obcej szkoły. Mało tego. Dzieci przejdą do gimnazjum wraz ze swoim wychowawcą oraz nauczycielami od polskiego i matematyki! Zabierzemy to, co najlepsze z podstawówki i nadamy temu nowe tchnienie, nowe wartości...

Trwa nabór

W tej chwili trwa nabór uczniów do miejskich gimnazjów. „Piątka” też przyjmuje zgłoszenia. Jest tu miejsce dla 50 dzieci. Na początku będą się uczyć w dwóch oddziałach. Docelowo ma ich być sześć. – 90 proc. gimnazjalistów to będą nasze dzieci. Nasze – czyli uczniowie podstawówki nr 5. Pozostałe miejsce czekają na chętnych – tłumaczy wicedyrektorka. – To gimnazjum powstało z myślą o dzieciach z Chynowa, które do tej pory musiały dojeżdżać do Gimnazjum nr 6 przy ul. Chopina. A to jednak kawałek drogi.

Dlatego rodzice „męczyli” dyrekcję szkoły o pomysł z gimnazjum. Chodzili, podpytywali. Wtórowali im radni – za budową placówki byli przedstawiciele wszystkich klubów, a zwłaszcza radni tej dzielnicy miasta – Aleksandra Mrozek z PO, Jacek Budziński z PiS i Edward Markiewicz z SLD. Sprawę popierała wiceprezydent Wioleta Haręźlak. – To dzięki nim nasza szkolna rodzina może się powiększać i rozwijać. Ta szkoła była tu po prostu potrzebna. W ten rejon miasta przeprowadza się coraz więcej osób. To naturalne, że chcą, by ich dzieci miały blisko do szkoły – dodaje E. Nowicka-Nasiadka.

Zespół Edukacyjny ma też do spełnienia inną rolę. To będzie centrum życia społecznego na Chynowie. Jest tu biblioteka, mają być organizowane rozmaite zajęcia pozalekcyjne, sale będą stały otworem dla mieszkańców. W pobliżu lada dzień rozpocznie się remont boiska Chynowianka – co także „wywalczyli” sobie mieszkańcy, głosując na inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego.

Rejon gimnazjum

Dodajmy, że rejon nowego gimnazjum obejmuje ulice: Amarantową, Beżową, Białą, Błękitną, Błotną, Bordową, Borówkową, Brązową, Bukową, Chłodną, Chynowską, Dębową, Fioletową, Grafitową, Granatową, Gorzowską, Grzybową, Jastrzębią, Jemiołową, Jesienną

Jeżynową, Jodłową, Karminową, Kolorową, Kostrzyńską, Kremową, Krępowską, Lazurową, Łężycką, Mahoniową, Malinową, Michała Drzymały, Międzyrzecką, Modrą, Niebieską, Oliwkową, Orzechową, Pastelową, Pistacjową, Platynową, Pomarańczową, Popielatą, Poziomkową, Poznańską, Purpurową, Różową, Seledynową, Siwą, Słubicką, Sosnową, Srebrną, Szkarłatną, Szpakową, Tęczową, Truskawkową, Waniliową, Złotą, Żółtą, Żurawinową.

(dsp)


www.nabor.pcss.pl/zielonagora

Pod tym adresem działa strona elektronicznego naboru do gimnazjum. Klikamy! I... Dalej jest równie prosto. Z informatora wybieramy nasze gimnazjum obwodowe. System wprowadza możliwość złożenia podania do gimnazjum pozaobwodowego, czyli tzw. gimnazjum pierwszego wyboru. Pamiętajmy jednak, że gimnazjum obwodowe musi przyjąć dziecko z rejonu, natomiast do innej szkoły uczeń dostanie się, jeśli będzie tam miejsce (bo pierwszeństwo mają mieszkający w obwodzie). Szansę zwiększają dobre wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia, np. bycie laureatem olimpiady przedmiotowej.

Wypełniamy wniosek, drukujemy i zanosimy do wskazanej szkoły. Mamy na to czas do 7 czerwca, do godz. 15.00. Od 28 czerwca do 1 lipca, do godz. 15.00 – trzeba dostarczyć do gimnazjum świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. 5 lipca o godz. 12.00 dowiemy się, czy dziecko zostało przyjęte do wybranej placówki.