Nowa poradnia. Do tego lekarza bez skierowania

3 luty 2023
W Zielonej Górze otwarto nową poradnię zdrowia psychicznego dla dorosłych. To dobra wiadomość dla osób, które potrzebują specjalistycznej pomocy. A tych jest coraz więcej.

- Do jej powstania przyczyniło się zapotrzebowanie – mówi Magdalena Kamińska, kierowniczka nowej poradni. – Ledwie została otwarta, a już mamy bardzo dużo pacjentów.

Liczba zielonogórzan korzystających ze wsparcia psychologów i psychiatrów wzrasta. Ale - jak dodatkowo wyjaśnia Joanna Branicka z lubuskiego oddziału NFZ - placówka ma wypełnić też lukę, która powstałaby po zakończonej w połowie stycznia realizacji świadczeń przez Poradnię Zdrowia Psychicznego z Psychiatrycznym Odziałem Dziennym „Integracja”. 

Bezpłatne wizyty

Nowa poradnia jest adresowana do osób, które ukończyły 18. rok życia, mieszkają w Zielonej Górze lub na terenie powiatu zielonogórskiego. Funkcjonuje w budynku przy ul. Bohaterów Westerplatte 11, na drugim piętrze. Czynna jest w godzinach 8.00-18.00. Przyjmują w niej lekarze psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci i pielęgniarki ze specjalizacją pielęgniarstwa psychiatrycznego. I co ważne, świadczenia medyczne udzielane w poradni są bezpłatne, na podstawie kontraktu z NFZ.

- Jesteśmy jednostką Zielonogórskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstało w październiku ub. r. na bazie szpitala wojewódzkiego w Ciborzu. ZCZP to zespół placówek, których zadaniem jest sprawowanie opieki nad pacjentem w jego środowisku. W samej Zielonej Górze należy do niego również poradnia zdrowia psychicznego z punktem zgłoszeniowo-konsultacyjnym przy ul. Chopina 9. Działa tam również zespół opieki środowiskowej, który w razie potrzeby jeździ z pomocą do domu pacjenta. W Centrum duży nacisk położony jest na poradnie zdrowia psychicznego i dzienne oddziały psychiatryczne. Taki oddział uruchamiamy w poradni przy Boh. Westerplatte 11– tłumaczy M. Kamińska.

Centra działają w całej Polsce. Jest ich łącznie 71. – To program pilotażowy. Można powiedzieć, że narodził się z pandemii i wojny na Ukrainie, bo poszerzyły grono pacjentów – wyjaśnia kierowniczka. Dużo problemów mają też ludzie młodzi. Często wynikają z ich izolacji spowodowanej używaniem komputerów i smartfonów, nierzadko do ich kryzysów psychicznych przyczyniają się środki psychoaktywne.

Nie trzeba skierowania

- Warto wiedzieć, że kryzys psychiczny może przechodzić każdy z nas, nie tylko osoba chora – mówi M. Kamińska. - Do naszej poradni pacjent może przyjść bez skierowania, w najbliższym możliwym terminie zostanie umówiony do psychiatry, do którego nie są wymagane skierowania. Gdy lekarz uzna, że pacjentowi potrzebne jest wsparcie psychologiczne, automatycznie skieruje go do psychologa, do którego, oczywiście, może też kierować lekarz rodzinny. Jeśli pacjent potrzebuje pilnej pomocy, a nie posiada skierowania do psychologa, może też zgłosić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego przy ul. Chopina 9. W 72 godziny zostanie umówiony na wizytę - informuje.

- Do tego punktu pacjent może zgłosić się w dni robocze, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji – uściśla J. Branicka.

- Zapotrzebowanie na pomoc psychiatry i psychologa jest tak duże, że do nowej poradni zapisywaliśmy pacjentów jeszcze przed jej powstaniem – mówi kierowniczka poradn.

(el)