Noc się zbliża? Czas na wędrówkę…

3 Wrzesień 2021
Chodziliście kiedyś po Zielonej Górze nocą, z lampą naftową w garści? Nie? To jest okazja. Podczas Winobrania.

Jest ich trzech. Krzysztof Fedorowicz - pisarz, poeta i właściciel winnicy Miłosz, Szymon Płóciennik - dziennikarz „Gazety Wyborczej” oraz Bartłomiej Gruszka - archeolog. Działają w Fundacji Tłocznia. Podczas Winobrania poprowadzą 11 spacerów winiarskich po mieście. Za dnia i w nocy. - Mamy przygotowanych 30 lamp naftowych - zapewnia B. Gruszka.

Prawie wszystkie spacery są płatne w formie cegiełek rozprowadzanych tuż przed rozpoczęciem imprezy (najczęściej 10 zł od osoby, spacer z degustacją wina jest droższy).

* Nocne spacery

Odbędą się w piątek, 3 września i w środę, 8 września. Początek o 20.00. Zbiórka na Placu Praw Kobiet (park przy komendzie, ul. Partyzantów). Czas trwania 2 godziny. Grupa wyruszy zwiedzać rejon al. Słowackiego, gdzie kiedyś były olbrzymie winnice. Przystanie również przy starych obiektach winiarskich - domu Försterów i kaplicy mariackiej. Wycieczka skończy się w piwnicy przy ul. Wodnej.

* Spacery popołudniowe

Podobną trasę będzie można odbyć za dnia. Bez lamp będzie mniej tajemniczą, w zamian będzie można podziwiać piękne widoki ze wzgórza na tyłach Domu Pomocy Społecznej. Czas trwania 1,5 h. Start o 18.00 w sobotę, 4 września i w piątek, 10 września.

* Spacery przedpołudniowe

Wszystkie spacery rozpoczynają się o 11.00 i trwają ok. 1,5 godziny. Zbiórka przy Planetarium Wenus, ul. Sikorskiego 10. Będą obejmowały zwiedzanie piwnic winiarskich. Zobaczymy m.in. dwie piwnice, w których nie będzie sprzedaży wina w czasie Winobrania: Salę Szeptów przy ul. Sowińskiego 3 i Dom Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6. Spacerowicze trafią też do piwnic, w których będzie sprzedaż wina. Tu winiarze opowiedzą o swoim winie i winnicach.

Terminy: sobota, 4 września; niedziela, 5 września; piątek, 10 września; sobota, 11 września i niedziela, 12 września.

* Spacery literackie

To dwa spacery „Szlakiem Fryderyka Seydela i jego stu winiarek”, czyli śladami bohatera książki Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty”.

Pierwszy spacer odbędzie się w niedzielę, 5 września, początek o 16.00 przy ul. Kilińskiego, przy I LO. Tutaj, na Wzgórzu Augusta, wśród winnic, stał dom Försterów zamieniony w restaurację, przed wojną uwiecznioną na dziesiątkach pocztówek. Stąd spacerowicze przejdą ul. 1 Maja i Jedności, by na końcu dotrzeć na pl. Pocztowy pod dawny dom Seydela. Spacer z degustacją, bilety po 45 zł do nabycia www.winnicaMilosz.pl

Drugi spacer zaplanowano na sobotę, 11 września, o 16.00. Start na Placu Praw Kobiet. Trasa wiedzie przez rewiry winiarskie Löbtenz i Rodeland. Udział bezpłatny.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki