Niebawem znajdziesz ich w parku Tysiąclecia

4 Czerwiec 2021
Stowarzyszenie „Warto jest Pomagać” będzie miało nową siedzibę - budynek w parku Tysiąclecia przy ul. Wazów, w którym w ostatnich latach hulał wiatr. - Już nie mogę się tego doczekać. Ruszymy z pompą - obiecuje prezes Grzegorz Hryniewicz.

Oficjalna data otwarcia nowej siedziby to 12 czerwca. - Moje działania są zawsze przemyślane i zwykle kończyły się sukcesem, więc mam nadzieję, że tak będzie i teraz - mówi prezes zielonogórskiej organizacji pożytku publicznego, znanej zielonogórzanom z tradycyjnych koncertów „Warto jest Pomagać”, które od 17 lat wieńczą kolejną roczną działalność charytatywną stowarzyszenia, z plebiscytów Anioły Roku oraz owocnych zbiórek publicznych na ratowanie zdrowia i życia osób chorych i z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie od pięciu lat jest też lubuskim liderem w zbieraniu 1 procenta podatku, a jego roczna pomoc podopiecznym przekracza 1 mln. zł.

- Przenosimy się, bo siedziba przy. ul Dąbrowskiego 35 miała bariery architektoniczne. Schody utrudniały korzystanie z naszej coraz bogatszej oferty szczególnie osobom starszym i z niepełnosprawnością. Była też mniej więcej dwa i pół razy mniejsza, a stowarzyszenie ciągle rozwija swoją działalność. Ma też już ponad 200 podopiecznych.

Umowę z miastem organizacja podpisała na trzy lata. - Na razie - zapowiada G. Hryniewicz. W nowym miejscu, obok samego stowarzyszenia, umości się również Centrum Pomocy „Warto jest Pomagać” i Centrum Wolontariatu. - Tam oczywiście też są schody w górę na piętro i w dół do piwnicy, ale ani seniorzy, ani osoby chore nie będą musiały z nich korzystać, bo główne biuro i sala konferencyjna będą na parterze. No i cały budynek usytuowany jest w parku, tu również z każdej strony można do nas będzie dotrzeć wózkiem czy o kulach bez pokonywania schodów - mówi szef stowarzyszenia, które na „nowych włościach” zamierza wzbogacić swoją ofertę. O tej jednak na razie nie puszcza pary z ust: - O naszych planach poinformujemy 12 czerwca. Ale chcemy, by to miejsce tętniło życiem. Piszemy różne projekty, w ramach których zatrudniamy animatorów, którzy prowadzą różne działania - zapowiada G. Hryniewicz ogólnikowo i dodaje: - W budżecie obywatelskim zgłosiłem też projekt „Ogród zmysłów w parku Tysiąclecia”, którego realizacja świetnie tę naszą obecność w parku by uzupełniła.

Od tygodni w budynku niegdysiejszego krematorium trwa mrówcza praca. Wolontariusze odkurzyli już pomieszczenia z pajęczyn i wysprzątali, wyszpachlowali też i pomalowali ściany. To ostatnie dzięki firmie Fast, która stowarzyszeniu podarowała farby. W tej chwili zagospodarowują wnętrza, przygotowując miejsce na „wielki dzień”. I choć zadaniu towarzyszy ekscytacja, prezesowi nieobce są również pewne uzasadnione obawy.

- Choć jestem pewny, że budynek jest wymarzony do takiej działalności jak nasza, to gospodarowanie nim jest jednak wielkim wyzwaniem. Jest duży i ogrzewany wyłącznie klimatyzacją, a przecież chcemy, by działał cały rok. Choć jako organizacja pożytku publicznego za dzierżawę płacić będziemy niewiele, to problemem mogą być opłaty za prąd. Mamy już pewien pomysł na jego rozwiązanie - mówi G. Hryniewicz.

Wcześniej gospodarzem budynku w parku Tysiąclecia, który prawie sto lat temu powstał jako krematorium, było Zrzeszenie Studentów Polskich i Akademicki Inkubator Kreatywności. Na parterze organizowano też szkolenia ze stolarki. Od kilku lat budynek czekał na nowego gospodarza.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki