Nie zabieraj podlotów

20 Maj 2022
Zaczyna się okres, w którym młode ptaki, które jeszcze nie potrafią latać, wychodzą z gniazd. Nie ratuj ich! Rodzice bacznie je obserwują i opiekują się dziećmi.

- Ostatnio pani przywiozła młodą srokę w dobrej kondycji. Miała małą ranę na głowie, ale już wygojoną. Poprosiliśmy, by odwieźć ją w miejsce, z którego została zabrana. Tam na pewno czekają na nią rodzice - opowiada dr Ewa Burda z Ptasiego Azylu UZ.

Dlaczego młode ptaki opuszczają gniazda? To jedna ze strategii na przeżycie. Pisklęta są bardzo głośne, jeśli drapieżnik namierzy gniazdo, prawdopodobnie wszystkie zginą. Jeśli młode wyjdą z gniazda i rozpierzchną się, ukryją w trawie, krzewach, drapieżnik będzie miał mniejsze szanse na znalezienie całego lęgu.

Podloty mają krótki ogon i krótkie pióra skrzydeł, na głowie może być widoczny puch, przy dziobie są żółte zajady, ale wierzch ciała powinien być cały opierzony. Najczęściej nie boją się człowieka.

- Rozumiem, że takie nieporadne maleństwa mogą wzbudzić w nas chęć ratunku i pomocy. Odstawmy jednak na bok emocje. Można obserwować podloty z odległości. Wtedy da się zauważyć,  czy przylatują do nich rodzice z pokarmem. Jeśli  ktoś ma wątpliwości co do kondycji zwierzaka, niech zrobi zdjęcie, nagra film i prześle do Ptasiego Azylu. Pomożemy ocenić, czy potrzebna jest ingerencja człowieka, czy lepiej zostawić ptaka w naturze - przekonuje E. Burda.

Zabierając młode ptaki z naturalnego środowiska ryzykujemy ich życiem. Niewskazane jest też dokarmianie podlotów. Jeśli zbliżymy się zbytnio, wystraszymy jego rodziców, którzy będą się bali podejść do malucha.

Zaniepokoić powinno, gdy zwierzę nie jest w stanie samo ustać na nogach, jest nieprzytomne lub ma widoczne rany i krew. W takich przypadkach należy skontaktować się z Ptasim Azylem, tel. 601 902 283.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki