Nie tylko kino gangsterskie

5 Czerwiec 2024
Przed nami kolejna edycja Festiwalu Filmu, Teatru i Książki Kozzi Film Festiwal. Patronuje mu Maciej Kozłowski, a co roku „dołączają” dwie osobistości ze świata literatury, teatru czy filmu. Tym razem to aktor Jan Nowicki i pisarz Marek Hłask

Festiwal narodził się w Kargowej, z którą związany był Kozłowski, ale szybko poszerzył zasięg. Na początku nosił nazwę Kozzi Gangsta Film, ale wyszedł poza ramy i dziś prezentuje nie tylko gangsterskie kino. Tegoroczna edycja zagości w Zielonej Górze, Zatoniu i po przerwie powróci do Kargowej. Festiwal rozpocznie się 6 czerwca i potrwa do 9 czerwca.

Aktorzy powalczą o nagrody Klaps 2024 za najlepszą drugoplanową kreację w polskim filmie fabularnym im. Macieja Kozłowskiego, bo właśnie z nich znany był patron festiwalu. Nominacje otrzymali: Artur Barciś za rolę Romana Hussa w filmie „Polowanie”, reż. Paweł Chmielewski, Adrian Brząkała za rolę księdza Michała w filmie „Figurant”, reż. Robert Gliński, Łukasz Simlat za rolę Wąsowskiego w filmie „Kos”, reż. Paweł Maślona, Dorota Stalińska za rolę Jagustynki w filmie „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman oraz Małgorzata Zajączkowska za rolę Babci Wandeczki w filmie „Tonia”, reż. Marcin Bortkiewicz. Nominowanych spotkamy podczas festiwalu obok innych artystów: Lecha Dyblika, Anny Seniuk czy Jacka Braciaka. Zobaczymy ich w spektaklach teatralnych, filmach i podczas spotkań autorskich.

Program festiwalu naszpikowany jest świeżymi produkcjami jak „Chłopi”, „Kos”, „Pokój nauczycielski”, „Dopelgänger. Sobowtór”. Oprócz tego czekają na nas warsztaty, wspólne czytanie i dyskusje o książkach. Dla dzieci stanie namiot przy pomniku Bachusa. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej festiwal.norwid.net.pl. Jak co roku biblioteka Norwida poszukuje też wolontariuszy, którzy będą wspierać organizację festiwalu. Zgłoszenia są przyjmowane mailowo pod adresem kozzi.wolontariat@norwid.zgora.pl.

(ah)