Nie marnuj jedzenia, podziel się z innymi

10 Marzec 2023
Trzecia w mieście jadłodzielnia powstała na Osiedlu Pomorskim 13. To miejsce, gdzie każdy z każdym dzieli się żywnością, którą ma w nadmiarze.

Nowy ogólnodostępny punkt ratownicy żywności postawili w sąsiedztwie szkoły, tuż przy osiedlowej poczcie i bibliotece. Starania o nową jadłodzielnię trwały rok.

- Jest podobna do tych, które działają już na ul. Moniuszki i na Zaciszu. Jest w niej lodówka, szafa na żywność i dodatkowo półka przeznaczona na żywność dla zwierząt - opowiada Anna Duciewicz-Kaczmarek, orędowniczka foodsharingu, czyli idei dzielenia się jedzeniem i niemarnowania żywności. - Powstała w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Ludzie często do nas piszą, że fajnie byłoby, gdyby jadłodzielnie stanęły w różnych częściach miasta, więc szukamy kolejnych terenów. Wystarczy trochę miejsca, mały parking i dostęp do prądu - dodaje pani Ania.

To nie jest takie proste

A jednak stworzenie jadłodzielni wcale nie jest przedsięwzięciem prostym. Do ich powstania na Moniuszki i Pomorskim przyłączyło się miasto, o tę ostatnią mocno też zabiegał radny Wiesław Kuchta, natomiast na Zaciszu powstała na terenie prywatnym, którego szczodry właściciel sam płaci za zasilanie lodówki.

- Nie mamy żadnych środków finansowych, wszystko opiera się na ludziach, ich pracy, pomocy finansowej, darach - mówi A. Duciewicz-Kaczmarek. I dodaje: - W powstanie punktu na Osiedlu Pomorskim włączyła się firma z Wrocławia, również Swiss Krono, który kolejny raz przekazał nam płyty meblowe, zielonogórska hurtownia elektrotechniczna Elevis i dwóch niesamowitych mężczyzn Mateusz Irla i Mariusz Załucki, na których pomoc zawsze możemy liczyć.

Nie wszyscy rodzice uczniów szkoły na Pomorskim byli zadowoleni z nowej inwestycji. Kojarzyła im się z częstymi wizytami osób z marginesu społecznego, które kręcić się będą w pobliżu szkoły. To możliwe.

Co w tym złego?

- Dla mnie nie ma znaczenia, kto zje pozostawianą tutaj żywność, ważne, że się nie zmarnuje, a jeśli przy okazji komuś pomoże przetrwać, to jeszcze lepiej. Co w tym złego? Sama czasem wezmę stąd chleb czy bułkę, zamiast kupować kolejne - mówi pani Ania. - Dzielimy się z ludźmi uśmiechem, dobrym słowem, miłością, dlaczego nie żywnością, której kupiliśmy za dużo?

Przy okazji powstania nowej jadłodzielni warto przypomnieć, że w punktach nie pozostawiamy surowego mięsa czy jajek, pozostałe produkty - wyłącznie zdatne do spożycia - opisujemy, tj. dołączamy wskazówkę, kiedy powstały. Często trafia tu pieczywo, kanapki, które pozostały po biznesowych spotkaniach, warzywa - np. ze sklepu „U Józka”, jedzenie po rodzinnych uroczystościach, z barów, cateringu, restauracji.

- Jesteśmy oddolnym ruchem społecznym. Pomagają nam przeważnie ludzie młodzi. W tej chwili mamy tylko sześciu wolontariuszy. Więc jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć, serdecznie zapraszamy. Kontakt do nas jest dostępny na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/jadlodzielnia/ - zachęca pani Anna, bo to wolontariusze dbają o zachowanie czystości w jadłodzielniach, kontrolują ich zawartość i zdatność do spożycia pozostawionych tu produktów. I im więcej w mieście powstaje miejsc do przekazywania żywności, tym więcej społeczników powinno je obsługiwać.

W Polsce jest już około 100 jadłodzielni, które powstały w ponad 40 miastach. W tym trzy w Zielonej Górze.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki