Nie ma to jak uczta przy fontannie

9 Styczeń 2022
… tak zapewne myśli sobie Wenancjusz IV, nowy zielonogórski Bachusik, który zawitał na pl. Bohaterów. Rozłożył się wygodnie na brzegu, zajada winogrona i popija winem.

Dumnie wypina brzuch, a w dłoni dzierży puchar na ulubiony trunek. - To bynajmniej nie symbol rozpusty. Raczej celebrowanie okrągłej rocznicy firmy Metal-Gum. Funkcjonujemy w mieście od 50 lat. Chcieliśmy symbolicznie zaznaczyć tu swoją obecność - mówi imiennik Bachusika i fundator statuetki - Wenancjusz Buzuk. To pokoleniowa tradycja. Imię Wenancjusz nosili też dziadek i ojciec. Syn też, ale drugie. Imię, nawiasem mówiąc, doskonale wpisuje się w charakter rzeźby, której poza przywodzi na myśl dawne rzymskie uczty. - Bachusik jest nietypowy, bo jako jedyny ma zatopioną w brzuchu małą kapsułę czasu - zdradza autor rzeźby Artur Wochniak. W kapsule są zamknięte informacje o firmie.

Bachusiki to ulubieńcy wszystkich zielonogórzan, a szczególnie tych najmłodszych. Zimą, kiedy trudniej przemierzać miasto ich śladami, pojawiła się alternatywa - Bachusikowa kolorowanka. Książeczka to 11 obrazków autorstwa Roberta Jurgi. Jego rysunki były publikowane w krajach europejskich, w USA, Kanadzie i Japonii. Czytelnicy mogli je też wielokrotnie podziwiać na łamach „Łącznika”. - Od kiedy mam córkę, łatwiej rysuje mi się dla dzieci - opowiada artysta. - Luźniej, szybciej i przyjemniej. Człowiek wraca do dzieciństwa.

Dzięki kolorowance dzieci poznają Bachusiki i ich lokalizację. Mogą poszaleć, bo w książeczce jest sporo detali. Do kupienia w informacji turystycznej.

(ah)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki