To nie koniec, piłka nadal w spółdzielczej grze

17 Listopad 2023
Minął pierwszy tydzień głosowania w ramach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kisielin” wybierają nową radę nadzorczą. - Jest dobrze, ale to nie znaczy, że nie może być lepiej. Nie zwalniajmy tempa! - apeluje do mieszkańców Dariusz Prchała, członek grupy Wspólna Zmiana.

Od 10 listopada członkowie SM „Kisielin” z poszczególnych budynków spotykają się po kolei w klubie „Grymas”, w dni powszednie o godz. 16.30, aby zagłosować na nowych członków rady nadzorczej. Gra idzie o dużą stawkę, bo to nowa rada wybierze później prezesa spółdzielni - a taki był główny cel niezadowolonych spółdzielców, aby odsunąć Jerzego Biczyka od władzy i wybrać kompetentnego następcę.

Dwie rezerwowe

Inicjatorzy osiedlowej rewolucji, grupa mieszkańców Wspólna Zmiana, wystawili 11 kandydatów w wyborach. Zapewniają oni, że dopilnują, aby na os. Pomorskim i Śląskim w końcu zapanował spokój, a spółdzielnia działała transparentnie i w interesie wszystkich swoich członków. Obecne władze zablokowały jednak zgłoszenia dwójki kandydatów: Ireny Erber oraz Dariusza Prchały. Stało się tak, mimo że decyzję negatywnie zaopiniował Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Zielonej Górze. Dlatego na liście znalazły się dwie inne „rezerwowe” osoby z grupy Wspólna Zmiana: Grażyna Borodynko oraz Maria Widz.

- Mieszkam na osiedlu ponad 30 lat - mówi pani Grażyna. - Moją kandydaturę uzasadniam 30-letnią pracą w administracji państwowej, w tym prawie 20 lat jako główna księgowa. Doświadczenie i wiedza w zarządzaniu pozwoli mi na bieżącą analizę finansową, planowanie, realizację dochodów i wydatków spółdzielni. Pragnę, aby wszystko co dotyczy mieszkańców było jawne, przejrzyste i dostępne online.

Podobne postulaty zgłasza pani Maria: - Znam nasze cele, które jako mieszkańcy chcielibyśmy osiągnąć, ale też problemy, które w najbliższym czasie należy rozwiązać. Jestem przekonana, że księgowanie wpływów i kosztów na poszczególne bloki pozwoli nam decydować, na co chcemy wydawać nasze pieniądze - przekonuje zielonogórzanka.

Wpisz się na listę

Mecenas Magdalena Bobek, która wspiera prawnie mieszkańców, informuje że na razie głosowanie przebiega sprawnie. - Każda z dotychczasowych części trwała około godziny. Przed wejściem każdy jest zobowiązany wpisać się na listę członków uprawnionych do wzięcia udziału w walnym zgromadzeniu. Jeżeli zastępuje nas pełnomocnik, to oprócz pełnomocnictwa musi też mieć dowód osobisty. Pamiętajmy, że taka osoba może reprezentować tylko jednego członka spółdzielni - wyjaśnia mecenas Bobek. I dodaje, że wzór pełnomocnictwa jest dostępny na stronie wspolna-zmiana.pl.

Próba podszycia?

Konsternację wśród mieszkańców wywołały rozwieszone ogłoszenia tzw. grupy inicjatywnej, gdzie znajdują się nazwiska kandydatów do nowej rady nadzorczej. W opinii części osób jest to próba podszycia się pod spontaniczny ruch mieszkańców. - W przeważającej części ta lista składa się z obecnych członków rady, którzy zrzekli się mandatu - wskazuje M. Bobek.

Aby nie doszło do pomyłki, przedstawiciele Wspólnej Zmiany przed każdym głosowaniem rozdają na miejscu ulotki informacyjne. - Z tego, co obserwujemy, frekwencja jest dość spora - mówi D. Prchała. - Nie mamy dostępu do protokołów, ale wraz z mieszkańcami bloków czuwamy nad liczeniem głosów i na razie jesteśmy dobrej myśli. Nie zwalniajmy tego tempa, piłka jest w grze!

HARMONOGRAM CZĘŚCI WALNEGO ZGROMADZENIA

* os. Pomorskie 21 - 17 listopada

* os. Pomorskie 20 - 20 listopada

* os. Pomorskie 17 - 21 listopada

* os. Pomorskie 16 - 22 listopada

* os. Pomorskie 15 - 23 listopada

* os. Pomorskie 14 - 24 listopada

* os. Pomorskie 11 - 27 listopada

* os. Pomorskie 10 - 28 listopada

* os. Pomorskie 7 - 29 listopada

* os. Pomorskie 6 - 30 listopada

* os. Pomorskie 4 - 1 grudnia

* os. Pomorskie 3 - 4 grudnia

* os. Pomorskie 1 -5 grudnia

* os. Śląskie 1 - 6 grudnia

* os. Śląskie 2 - 7 grudnia

* os. Śląskie 4 - 8 grudnia

* os. Śląskie 5 - 11 grudnia

* os. Śląskie 6 - 12 grudnia

* os. Śląskie 7 ABCDEFG - 13 grudnia

* członkowie spółdzielni ze wspólnoty os. Pomorskie 2, 12 oraz os. Śląskiego 8, 9, 11 - 14 grudnia

 

(md)