Nie chcemy być białą plamą

12 Listopad 2021
100 mln zł miałoby kosztować zbudowanie w Zielonej Górze piłkarskiego stadionu z prawdziwego zdarzenia. Mogłyby odbywać się na nim nawet mecze międzynarodowe. Lubuscy politycy i piłkarscy działacze przekonują, że to nie marzenie, a realny plan.

„W Polsce mamy 38 stadionów piłkarskich, które mieszczą ponad 10 tys. kibiców” - tak zaczyna się list intencyjny do ministra sportu Kamila Bortniczuka i sekretarza stanu Łukasza Mejzy. Województwo lubuskie jest jedynym regionem bez piłkarskiego stadionu na miarę XXI wieku. Gdyby jakiś zielonogórski zespół dziś znalazł się w ekstraklasie, swoje domowe mecze musiałby rozgrywać poza województwem.

Do wielkiej ligowej piłki w Zielonej Górze pewnie jeszcze daleko, ale o stadion władze miasta, województwa, a także piłkarscy działacze zabiegają już dziś. Dlaczego teraz miałoby się udać? Bo byłaby to wspólna inwestycja i pieniądze miałyby pochodzić z kilku źródeł. Na kwotę 100 mln zł złożyłoby się 50 procent środków z budżetu państwa i po 25 procent z budżetów samorządu województwa i miasta.

Pod listem podpisali się: wicemarszałek województwa Stanisław Tomczyszyn, prezydent Janusz Kubicki, prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron oraz Arkadiusz Dąbrowski, związany nie tylko z Polskim Stronnictwem Ludowym, ale także z PZPN.

- Jak nie ma stadionu, to automatycznie nie będzie zespołu. Zielona Góra nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć takiej inwestycji. Chcemy wspólnie razem poprosić rząd o pomoc - wyjaśnia prezydent Kubicki i podkreśla, że najwięcej osób w mieście trenuje właśnie piłkę nożną. W przypadku zabezpieczenia finansowania, prace projektowe miałyby ruszyć już w przyszłym roku, a w latach 2023-24 prace budowlane. - Chcemy rozpocząć jak najszybciej, czekamy na odpowiedź z ministerstwa - zaznacza wicemarszałek Tomczyszyn.

- Nie byłoby wtedy problemu, żeby rozgrywać nawet mecze międzynarodowe. Przynajmniej do reprezentacji U-21 - zapewnia R. Skowron, prezes LZPN i członek zarządu PZPN. Nowy obiekt powstałby w kompleksie przy ul. Sulechowskiej.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki