Najstarsi na szczepienia. Najmłodsi do szkoły.

18 Styczeń 2021
Dziadkowie i wnuki wiedzą już na czym stoją. 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat, a po weekendzie uczniowie podstawówek z klas I-III wracają do ławek szkolnych.

- Wszędzie w Europie widać narastającą III falę pandemii, tymczasem w Polsce sytuacja jest stabilna – informował na poniedziałkowej konferencji prasowej (11 bm.) minister zdrowia Adam Niedzielski. Tego samego dnia na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego i w szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze łącznie hospitalizowano 80 pacjentów chorych na COVID-19.

- Dzisiaj jest ich o 13 mniej – sprawdza w raporcie Sylwia Marchel Nowak, rzeczniczka prasowa zielonogórskiej lecznicy. Czyli… sytuacja rzeczywiście się poprawia?

- Określiłabym ją jako stabilną, nie najlepszą – prostuje rzeczniczka.

Szpital właśnie rozbudowuje swój odział zakaźny o trzy kolejne sale dla siedmiu pacjentów. Pandemia udowodniła, że powinien być większy. I będzie, prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału. W ostatnich tygodniach liczba zajętych łóżek „covidowych” w całym Lubuskiem utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Przed świętami, 22 grudnia, zajęte były 592 łóżka (w tym 54 respiratorowe), w minioną środę 511 (w tym 64 respiratorowe).

Na pandemię mutującego koronawirusa, trzymaną w ryzach społecznymi obostrzeniami, przedłużonymi do 31 stycznia, remedium jest tylko jedno – szczepienia.

Kłucie przeciw COVID-19

Realizowane od końca grudnia, w pierwszej kolejności adresowane są wyłącznie do osób z tzw. grupy 0. Czyli z grubsza do pracowników placówek medycznych, którzy chęć zaszczepienia mogli deklarować do wczoraj, 14 bm.

– Do wtorku deklaracje złożyło ponad 1,3 tys. naszych pracowników (głównie medycznych – dop. el) oraz blisko 2 tys. medyków z innych lecznic. Zaszczepiliśmy ponad 500 osób – relacjonuje rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego, jednego z dwóch węzłowych szpitali w Zielonej Górze (drugim jest Poliklinika). Lecznica pierwszą transzę szczepionek firm Pfizer/BioNTech - 75 dawek - otrzymała 27 grudnia. Ostatnią i jak dotąd największą – 540 dawek - w miniony poniedziałek. Musi je wykorzystać do dziś, bo szpital nie posiada certyfikowanego urządzenia do przechowywania zamrożonego preparatu.

– Prawdopodobnie do końca stycznia uda nam się zaszczepić własny personel, przynajmniej pierwszą dawką i częściowo drugą, i wtedy zaczniemy szczepienia pozostałych zgłoszonych medyków – zapowiada S. Malcher-Nowak.

Takie zapowiedzi nie mogą zadowolić 68 procent Polaków (bo wg ostatniego sondażu United Surveys dla GP i RMF FM, tylu chce skorzystać ze szczepień), mimo rządowych tłumaczeń: tempo narodowych szczepień zależy od producentów. Do Polski do końca marca ma trafić około 6 mln preparatów firm Pfizer i Moderna. Oznacza to, że w pierwszym kwartale zaszczepionych zostanie około 3 mln Polaków. Medycy i najstarsi seniorzy (Polaków w wieku powyżej 70. roku życia jest około 4,6 mln).

Na początek 80 plus

Seniorzy, którzy skończyli 80 lat, są następni w kolejce po medykach. Rejestracja 80-latków ruszyła dziś (15 bm.) w nocy (infolinia i internet), a rano również w punktach szczepień, które zgłosiły już swoją gotowość w MZ. Od 22 stycznia bramki rejestracji otworzą się również dla 70-latków, a 25 stycznia ruszą szczepienia masowe, na razie wyłącznie dla zarejestrowanych seniorów. W Zielonej Górze prowadzone będą w kilkunastu punktach, w Lubuskiem w około 160. Pacjenci mają prawo wyboru dowolnego punktu szczepień.

- Do końca marca mamy dostawać 30 szczepionek tygodniowo na jeden punkt szczepień. No to my dostaniemy 60 tygodniowo. Ogarniemy to w trzy godziny, więc to na razie wygląda jak akcja pilotażowa! - śmieje się Robert Górski, który wraz z Danielem Raduszewskim, obaj są lekarzami pogotowia ratunkowego, otwierają dwa punkty w jednym miejscu. – Będą otwierane wtedy, gdy będą szczepionki. Poza systemem informatycznym pacjenci, najpierw 80-latkowie, mogą się rejestrować u nas, telefonicznie. Będziemy też szczepić seniorów przewlekle chorych, leżących w domach. Początek szczepień jest ciężki, ubolewam nad tym, ale myślę, że one się rozpędzą, gdy pojawi się produkt Moderny i kolejnych producentów – dodaje lekarz.

Od dziś na stronie MZ jest też dostępny formularz online zgłoszeń na szczepienie dla wszystkich, którzy ukończyli 18 lat. Dostaniemy maila, gdy ruszą szczepienia naszej grupy.

- Wierzę, że do końca roku zaszczepimy wszystkich chętnych – mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Ale niedowiarków jest wielu.

Teraz test

Choć należą do I grupy, w pierwszym kwartale nie zostaną zaszczepieni nauczyciele. Rząd zafundował im wyłącznie jednorazowe, profilaktyczne testowanie. Jak poinformowało nas Kuratorium Oświaty, w Zielonej Górze w minioną środę skorzystało z tej możliwości 305 nauczycieli SP klas I-III… W poniedziałek przyjdą do pracy prawdopodobnie zdrowi i tylko tyle… Bo 18 bm. do szkół wracają najmłodsi uczniowie, a wraz z nimi szkolna rzeczywistość sprzed lockdownu i być może refleksja, czym się wówczas ona skończyła.

– To prawda, że dzieci z klas I-III nie da się nauczyć zdalnie ani czytać, ani relacji z rówieśnikami czy samodzielności. Nie jest to jednak, jak czasem słyszę, żadne stracone pokolenie. Po prostu później dojrzeje – mówi Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w zielonogórskim magistracie. – Decyzja została podjęta, my musimy ją jak najlepiej wprowadzić w życie. Dystrybuujemy więc do szkół środki dezynfekcyjne i maseczki, które otrzymaliśmy w ramach pomocy rządowej, znamy też możliwości lokalowe naszych szkół, i choć nie we wszystkich placówkach niektóre wymagania reżimu sanitarnego są łatwe do spełnienia, jesteśmy gotowi – zapewnia.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki