Najlepiej kupować u zaprzyjaźnionego pszczelarza

11 Kwiecień 2024
- Sposób, w jaki miód spływa z łyżeczki, może nam wiele o nim powiedzieć - mówi Bogusław Dubiel, prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy, który zrzesza ponad 830 członków.

- Wczesna wiosna nas nie oszczędza i często łapiemy infekcje. Na co pomoże miód?

Bogusław Dubiel: - Miód jest skarbnicą substancji odżywczych i zdrowotnych właściwości. Jest bogaty w naturalne i bardzo łatwo przyswajalne cukry proste - fruktozę i glukozę, które dostarczają energii najważniejszym organom takim jak mózg, serce i wątroba. Ponadto miód zawiera antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i chronią organizm przed chorobami.

Miód może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego, poprawić gospodarkę lipidową organizmu i obniżyć poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL. Dodatkowo może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego.

- Pod warunkiem, że jest prawdziwy. Jak rozpoznać dobry miód?

- Zweryfikować prawdziwość miodu można na kilka sposobów. Lubuski Związek Pszczelarzy informuje, że sposób, w jaki miód spływa z łyżeczki, może nam wiele o nim powiedzieć. Produkt naturalny będzie miał równomierny, nieprzerwany strumień a na talerzu uformuje górkę. Sztuczny bardzo szybko się rozleje. Kolejnym sposobem jest test miodu w wodzie, ten sztuczny rozpuści się szybko i równomiernie, podczas gdy prawdziwy miód rozpuszcza się niejednolicie, zostawia w wodzie specyficzne wstęgi i smugi.

- Na co zwracać uwagę kupując miód. Co robić, żeby się nie naciąć?

- Najlepiej kupować u zaprzyjaźnionego pszczelarza, wtedy możemy liczyć na sprawdzony miód dobrej jakości. To podstawa kupienia porządnego miodu, niezafałszowanego czy skażonego środkami, którymi leczone są pszczoły.

Klientów mogą zwabić i zmylić niskie ceny miodu, który „płynie” nie wiadomo skąd. Na lubuskim rynku pojawiła się spora ilość miodu zza wschodniej granicy, choć tak naprawdę nie znamy jego prawdziwego pochodzenia.

Bywa i tak, że niektórzy handlarze stosują nieuczciwą praktykę i sprzedają zagraniczny miód jako lokalny, przeklejając etykiety lub sprzedając miód bez etykiet.

- A jeśli swojego zaprzyjaźnionego pszczelarza jeszcze nie mamy, to jak go znaleźć?

- W takiej sytuacji możemy skorzystać z listy dostępnej na stronie internetowej LZP. Jest na bieżąco aktualizowana, a żeby się na niej znaleźć, należy spełnić odpowiednie warunki. Między innymi trzeba być pod kontrolą powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć zarejestrowaną Sprzedaż Bezpośrednią lub Rolniczy Handel Detaliczny. Są to dwie formy handlu detalicznego, które umożliwiają m.in. przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom końcowym przez pszczelarzy.

- Klientów nierzadko zniechęca miód skrystalizowany. Czy słusznie?

- Prawdziwy miód parę miesięcy po zebraniu ulega krystalizacji, która nie wpływa na jego właściwości. W sztucznych miodach ten proces nie zachodzi.

- Dziękuję.

 

Agnieszk Hałas