Nagrody dla naszych twórców

11 Wrzesień 2020
Tradycyjnie podczas Winobrania wręczono nagrody kulturalne. – Swoją twórczością każdy z was dokłada cegiełkę do tego, by nasze miasto było piękniejsze – komplementował laureatów prezydent Janusz Kubicki.

Uroczystość odbyła się podczas uroczystej sesji rady miasta. – To wyjątkowa sesja, bo państwo są wyjątkowi – mówił Piotr Barczak, przewodniczący rady. Nagrody indywidualne odebrało sześć osób. Przyznano też cztery wyróżnienia zespołowe.

* Nagrody indywidualne

Zdzisław Haczek. Redaktor „Gazety Lubuskiej”, od 30 lat blisko ważnych wydarzeń organizowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia zajmujące się działalnością kulturalną oraz środowiska alternatywne i niszowe. Znawca kina i juror festiwalów filmowych. Konsekwentnie buduje na łamach „GL” wizerunek Zielonej Góry jako miasta kultury, pełnego talentów, których przybliża czytelnikom. Laureat Złotego Dukata Lubuskiego w 2016 r.

Władysław Czulak. Fotografik, fotoreporter, autor wielu ważnych i rozpoznawalnych zdjęć uwieczniających istotne wydarzenia kulturalne i społeczne. Członek regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń oraz grup artystyczno-fotograficznych. Odtwórca głównej roli w filmie pt. „Grun de Berg – Wyzwanie” opowiadającym o szalonym himalaiście. Współautor publikacji „Nieznane twarze Zielonej Góry”, która otrzymała nagrodę Wawrzyna Lubuskiego w kategorii popularnonaukowej.

Grzegorz Biszczanik. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów miasta. Niestrudzony popularyzator ciekawostek związanych z historią w ramach cyklu Nieznana Zielona Góra. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej. Posiada wręcz encyklopedyczną wiedzę na temat miasta. Współautor publikacji „Nieznane twarze Zielonej Góry”.

Adolf Witt. Od 60 lat gra na saksofonie barytonowym w Orkiestrze Dętej Zastal. Wieloletni prezes zarządu orkiestry, który z równym zaangażowaniem dba o stronę artystyczną, jak i o techniczną i logistyczną. Inicjator popularnych koncertów promenadowych w centrum Zielonej Góry. Dzięki jego szczególnemu zaangażowaniu najstarsza w mieście orkiestra dęta wciąż się rozwija i zdobywa nowych miłośników.

Robert Jurga. Zawodowy badacz historii fortyfikacji, autor i ilustrator książek oraz artykułów z dziedziny historii wojskowości i architektury obronnej. Jego książki ukazały się m. in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i w Niemczech. Współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenie rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Jest konsultantem przy pracach konserwatorskich. Czytelnicy „Łącznika” znają drobiazgowy plan śródmieścia z zaznaczonymi Bachusikami, jak i rysunki samych Bachusików publikowane na łamach gazety.

Aleksandra Kubiak. W swoim pokoleniu jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek sztuk wizualnych. Od 20 lat związana z Zieloną Górą. W duecie z Karoliną Wiktor, jako grupa Sędzia Główny odniosła liczne sukcesy, stając się rozpoznawalną przedstawicielką młodej polskiej sztuki. Otrzymała m. in. Główną Nagrodę TVP Kultura za program Tele Gra, Pierwszą Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Performance w Treno oraz Nominację do Paszportu Polityki.

* Nagrody zbiorowe: Biuro Wystaw Artystycznych - nagrodę odebrał Wojciech Kozłowski; Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe- nagrodę odebrał Jarosław Sobański; Radio Zielona Góra – nagrodę odebrał Piotr Bednarek; Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza - nagrodę odebrała Honorata Górna.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki