Nagroda za zielone technologie

27 Marzec 2024
Polski Kongres Klimatyczny w Warszawie przyciągnął ekspertów od ochrony klimatu i zielonych technologii. Wśród zaproszonych prelegentów był prezydent Janusz Kubicki, który został też nagrodzony na Gali Liderów Transformacji Energetycznej.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. To dowodzi, że w oczach zewnętrznych specjalistów, osób spoza Zielonej Góry, nasze miasto robi wiele, aby sprostać cywilizacyjnym wyzwaniom współczesnego świata - mówi Janusz Kubicki.

Konkurs dotyczący projektów z zakresu transformacji energetycznej powstał, aby promować innowacyjne rozwiązania, produkty, technologie i usługi mogące mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji Polski. W tej materii Zielona Góra jest miastem, które może się podzielić bogatymi doświadczeniami m.in. w kwestii przejścia na zeroemisyjny transport publiczny.

Czego dokładnie dotyczyło wyróżnienie? - Zaprezentowaliśmy nasze dwa projekty, które udało się już z sukcesem zrealizować - budowę Inteligentnego Systemu Transportu oraz farmy fotowoltaicznej służącej do ładowania autobusów elektrycznych w zajezdni MZK – wyjaśnia prezydent. - Obie inwestycje są ważnym elementem układanki, której celem jest zapewnienie mieszkańcom wygodnego i nowoczesnego transportu publicznego. To trudne przedsięwzięcie, które warte jest zachodu. Dlaczego? Bo przyniesie szereg korzyści dla miasta i zielonogórzan, m.in. zmniejszenie emisji spalin, poziomu hałasu czy też nadmiernego zatłoczenia w ruchu drogowym.

(md)