Nadciąga katastrofa. Czy leci z nami pilot?

21 Styczeń 2022
Piąta fala pandemii nadeszła, gdy jeszcze walczymy ze skutkami czwartej, tuż po przekroczeniu symbolicznej granicy 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19 i w gorącej atmosferze po odejściu 13 członków Rady Medycznej. W środę w Polsce potwierdzono ponad 30 tys. zakażeń koronawirusem.

To więcej: niż w szczycie czwartej fali, o 11 tys. w porównaniu z dniem poprzednim i o 90 proc. w porównaniu do ubiegłej środy. Już 22 proc. raportowanych w kraju zakażeń dotyczy wariantu omikron. - Sytuacja epidemiczna jest dramatyczna. W przyszłym tygodniu możemy mieć 50 tys. zakażeń i apogeum piątej fali na przełomie stycznia i lutego - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Czego możemy się po niej spodziewać? Według prognoz resortu 60 tys. zakażeń dziennie, ośrodek MOCOS stawia na 120 tys. zakażeń, ICM na 100-140 tys.

Środowe 30 tys. zakażeń wykryto wykonując rekordowe 122 tys. testów (w Lubuskiem tylko trochę ponad 2 tys.). Aby wykryć 60, 100, 140 tys., trzeba testować nieporównywalnie więcej. MZ zapowiada więc powszechne testowanie Polaków we wszystkich aptekach, raportowanie wyników w centralnej bazie i objęcie osób z pozytywnym wynikiem nadzorem epidemicznym. Jednak piąta fala - jak się zdaje - już sięga nam do brody, a to na razie projekt.

Tym razem nikt nie typuje, czy najgorzej będzie na wschodzie kraju, w centrum, czy na zachodzie. Na razie w Lubuskiem jest najspokojniej - w środę odnotowano tu 354 nowe zakażenia, w Zielonej Górze 63. Ale omikron jest ultrazakaźny, a jego podobno łagodniejsza natura - jak wykazały pierwsze badania - wynika z ochronny poszczepiennej lub wcześniejszego przechorowania. Według WHO w sześć do ośmiu tygodni omikronem zarazi się połowa mieszkańców Europy, według szefa polskiego resortu zdrowia - praktycznie każda osoba niezaszczepiona. Nie wiadomo, jak ogromna dynamika zakażeń przełoży się w Polsce na liczbę hospitalizacji. Na 31 tys. łóżek, które są do dyspozycji zarażonych pacjentów, w środę zajętych było 14 tys. Jak twierdzi resort, system jest w stanie obsłużyć 40 tys. pacjentów z COVID-19.

Z perspektywy Zielonej Góry tak w pigułce można by opisać rzeczywistość, z którą wkraczamy w piątą falę (dane z 18 bm.): 36 procent mieszkańców miasta jest niezaszczepionych, nie wiadomo ilu zaszczepiło się dawką przypominającą, która ma podnosić ochronę do 75 proc., ale w skali całego kraju jest to niecałe 25 proc. społeczeństwa. W Szpitalu Uniwersyteckim 76 łóżek covidowych nadal zajętych jest przez ofiary czwartej fali i nadal ograniczone są zabiegi planowe.

- Dysponujemy 184 łóżkami dla zarażonych pacjentów, w tym oddział zakaźny nadal funkcjonuje jako covidowy - informuje Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i zapowiada: - W przypadku wzrostu hospitalizacji bazę łóżek w szpitalu tymczasowym zwiększymy ze 142 do 150 i jeśli będzie taka potrzeba uruchomimy dodatkowe łóżka w budynku U, w którym jest dostęp do tlenu. Zyskamy ponad 60 łóżek. Ale odbędzie się to kosztem ograniczenia dostępności pozostałych oddziałów i zabiegów planowych.

Możliwość uruchomienia dodatkowych łóżek covidowych sygnalizują też szpital w Gorzowie czy w Torzymiu.

W obliczu piątej fali rząd zdecydował o przejściu administracji publicznej na pracę zdalną, o to samo apelując do pozostałych pracodawców, jeśli mają takie możliwości. Resort zapowiada też wzmocnienie opieki przedszpitalnej (POZ), a nam wszystkim zaleca powrót do ścisłego przestrzegania reżimu DDM: dezynfekcja, dystans, maseczki. Raczej nie należy spodziewać się nowych obostrzeń. Już te, które obowiązują, nie są przestrzegane, na co od dawna zwracali uwagę zatrwożeni skalą zgonów w Polsce członkowie Rady Medycznej, bezskutecznie oczekujący m.in. na ustawę o weryfikacji paszportów covidowych przez pracodawców. - Czekamy na jej uchwalenie - mówi Adam Niedzielski, z wykształcenia ekonomista, któremu teraz mają doradzać medyczni konsultanci krajowi.

(el)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki