Nad Odrą od roboty aż się kurzy!

29 Grudzień 2020
Pandemia nie przeszkadza w odnawianiu mostu w Cigacicach. Obiekt, który groził katastrofą budowlaną, powinien być gotowy za rok.

Remont mostu przebiega zgodnie z harmonogramem. Epidemia koronawirusa jak dotychczas nie przeszkodziła w robotach, na budowie przestrzegane są wszelkie procedury bezpieczeństwa, aby zapobiec zakażeniu COVID-19. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonawcy – przyznaje Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. – Po ostatniej radzie budowy zgodnie stwierdziliśmy, że realizujemy plan. Choć zdaję sobie sprawę, że wiele zależy od tego, jak surowa będzie zima. Most został oczyszczony z korozji, mamy już za sobą piaskowanie i malowanie. Na finiszu jest wylewanie płyty na jezdni, jadąc od strony Cigacic. Trwa betonowanie i zbrojenie kolejnej płyty.

Umowę na remont starego mostu podpisano w lutym. Ruch na nim zamknięto w połowie kwietnia i prace ruszyły. Zaczęło się od ściągnięcia starej nawierzchni.

Wykonawcą jest konsorcjum wrocławskich firm: PWB Inżynieria Jacek Garbacz (lider) i Probudowa.com Sp. z o.o (partner). Inwestycja zamknie się w kwocie 12 mln zł. Poseł Jerzy Materna pieniądze na remont mostu osobiście „wychodził” z Funduszu Dróg Samorządowych, ze środków rezerwowych premiera. Z kolei 3 mln zł wkładu własnego do inwestycji wyłożyło miasto Zielona Góra.

Modernizacja obiektu, który był w katastrofalnym stanie, to dobra wiadomość dla mieszkańców Cigacic, Górzykowa, Górek Małych i innych okolicznych miejscowości. Z uwagi na zły stan techniczny obiektu od kwietnia 2019 r. wprowadzono na nim ograniczenie przejazdu pojazdów do 3,5 tony. W zeszłym roku z tego powodu protestowali rolnicy, którzy aby dojechać do swoich pól, musieli nadrabiać drogi.

Przypomnijmy, że most otwarto 29 kwietnia 1925 r. Wyprodukował go Zakład Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. z Zielonej Góry.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki