Muzy zawitają do miasta

26 Czerwiec 2020
Lato Muz Wszelakich to cykl imprez kulturalnych, który na stałe wpisał się już w miejski krajobraz. W tym roku Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprosił do współpracy nowych partnerów i postawił przede wszystkim na lokalnych artystów.

Hasło przewodnie tegorocznego Lata Muz Wszelakich to Zielonogórscy artyści dla zielonogórzan. - Pomimo sytuacji, w której się znaleźliśmy, chcemy dać mieszkańcom chwilę wytchnienia z kulturą. Musieliśmy zrewidować nasze plany związane z LMW. Aby wesprzeć lokalną kulturę, postanowiliśmy zaprosić do współpracy twórców związanych z naszym miastem. Są to osoby zarówno pochodzące z Zielonej Góry, jak i te które przyjechały tu studiować, tworzyć i żyć – powiedziała na konferencji prasowej Agata Miedzińska, dyrektorka ZOK-u.

Do tegorocznej edycji wydarzenia zaproszono też sporo partnerów. Odbędzie się ponad 80 różnorodnych imprez. Zupełną nowością będzie cykl „Kino letnie” na Placu Teatralnym, przygotowane we współpracy z organizatorami Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. - Pokażemy filmy długo i krótkometrażowe. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zielonogórzanie zobaczą, że kino offowe nie gryzie – przekonywał Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu Solanin.

Po raz pierwszy w ramach LMW atrakcje przygotował Ogród Botaniczny. - Zapraszamy na „Koncerty botaniczne”. Pośród śpiewu ptaków i w otoczeniu przyrody będzie można posłuchać muzyki. Płacimy tylko za wstęp do ogrodu – zachęcał Paweł Wysocki, opiekun ogrodu z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

„Muzy z gwiazdami” - to cztery wyjątkowe spotkania z astronomią. - Będziemy obserwować niebo na spotkaniach online. Mgławice, galaktyki, księżyc, planety. Wszystko zobaczycie na żywo, przez internet, z komentarzem i opowieściami – zachwalał Marek Marcinkiewicz z Centrum Nauki Keplera.

Na tematyczne spacery po Zielonej Górze zaprasza Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych, a na wydarzenia „Z książką na leżaku” Biblioteka Norwida, która w tym roku również szczególnie promuje literaturę zielonogórskich twórców.

Na miłośników muzyki czeka pokaźny cykl koncertów. Filia ZOK-u w Starym Kisielinie zorganizuje koncerty plenerowe w parku przypałacowym, natomiast sierpień upłynie pod znakiem koncertów w sali pałacowej. Dwa wyjątkowe „Wieczory u Luteranów” to także propozycje związane z zielonogórskimi artystami. Piekarnia Cichej Kobiety stawia na lubuskich muzyków na wysokim poziomie artystycznym.

Pełny program Lata Muz Wszelakich dostępny jest na stronie internetowej: zok.com.pl oraz na facebookowym profilu: Lato Muz Wszelakich – Zielona Góra.

(ap)

 

LATO MUZ WSZELAKICH

(program na najbliższe dni)

ŚRODA, 1 LIPCA

* 19.00Koncerty w pałacu: recital Andrieja Kotina (pałac w Starym Kisielinie)

CZWARTEK, 2 LIPCA

* 18.00 – Z książką na leżaku: spotkanie z… Alfredem Siateckim (sala im. Janusza Koniusza WiMBP im. C. Norwida)

* 19.00 – W Zielone(j) gramy: koncert Rebeka (Plac Teatrlany)

PIĄTEK, 3 LIPCA

* 11.00 – Bajki, bajdy, banialuki: „Trzy świnki”, Teatr Rozrywki Trójkąt (amfiteatr im. Anny German)

* 20.00 – Bluesowe noce: koncert zespołu ProjectA (Klub Piekarnia Cichej Kobiety), impreza biletowana

* 21.30 – Kino letnie: „Ja i mój tata”; „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” (Plac Teatralny)

SOBOTA, 4 LIPCA

* 14.00-16.00 – Koncert botaniczny: „Osiecka, Niemen, Sojka”, recital Dominika Rajchela i Stanisława Zimiewicza (Ogród Botaniczny)

* 21.30 – Kino letnie: „Juliusz” (Plac Teatralny)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki