Musimy się dziś wysławiać i ładnie, i skutecznie

12 Marzec 2024
Obchody 25-lecia Polskiego Związku Logopedów rozpoczęły się ogólnopolską konferencją naukową w Zielonej Górze. Prezydent Janusz Kubicki wręczył naukowcom medale za zasługi dla miasta. Dowiedzieliśmy się też, że na UZ powstanie nowy kierunek studiów - logopedia z neurodydaktyką.

Konferencję zorganizowano pod hasłem „Logopedia XXI wieku - nowa epoka komunikacji”. To pierwsze z 25 wydarzeń, które zaplanowano w tym roku w całym kraju w ramach obchodzonego okrągłego jubileuszu działalności Polskiego Związku Logopedów. I właśnie dlatego wkrótce czekają nas kolejne konferencje i seminaria. Dodatkowym powodem do spotkania był obchodzony 6 marca Europejski Dzień Logopedy.

Dopisali naukowcy i publiczność

- Bardzo się cieszę, że takie spotkanie mogliśmy zorganizować w Zielonej Górze. To dla miasta zaszczyt, bo w Polsce są inne większe ośrodki np. w Poznaniu, które skupiają specjalistów z dziedziny logopedii - nie ukrywał Grzegorz Hryniewicz, wiceprzewodniczący zarządu lubuskiego oddziału PZL. - Dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim i wsparciu prezydenta Janusza Kubickiego mogliśmy zaprosić gości na to ważne wydarzenie otwierające tegoroczne obchody jubileuszu naszej organizacji. Dla zainteresowanych tą tematyką to możliwość poszerzenia wiedzy. Nazwa konferencji nie jest dziełem przypadku, w ostatnich latach logopedia dynamicznie się rozwija i wyznacza nową epokę komunikacji. Obecnie, aby odnieść sukces w życiu musimy się wysławiać nie tylko ładnie, ale i skutecznie. To ważne nie tylko dla dorosłych, ale i najmłodszych. To była bardzo udana konferencja, dopisali nie tylko naukowcy, ale i publiczność - podsumował G. Hryniewicz.

W trakcie konferencji z wykładami wystąpili specjaliści z dziedziny logopedii, m.in. prof. Jolanta Panasiuk i dr Anna Regner. To była doskonała okazja, aby posłuchać ekspertów, do Zielonej Góry przyjechało około 80 osób. W wydarzeniu wzięli udział lekarze, pielęgniarki i osoby, które w pracy zawodowej będą mogły wykorzystać zdobyte informacje.

Medale i nowy kierunek na UZ

Złoty medal od prezydenta Zielonej Góry otrzymali: Mira Rządzka i G. Hryniewicz, srebrny: Aldona Wijatkowska i Beata Urbańska. - Logopeda miałby zawsze ze mną co robić. Za moich czasów w wieku szkolnym przywiązywano mniejszą wagę do logopedii. Obecnie widać, jak to jest ważne i potrzebne - przekonywał J. Kubicki.

- To dla mnie wielki zaszczyt i olbrzymie wyróżnienie, bo pokazuje, że to co robię dla miasta ma sens - mówił szczęśliwy G. Hryniewicz, który 1 marca został powołany na kierownika pracowni neurologopedii w Zakładzie Podstaw Pedagogiki i Logopedii w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość z konferencji. To już pewne. W Zielonej Górze powstanie nowy kierunek studiów dziennych licencjackich - logopedia z neurodydaktyką. To interdyscyplinarna dziedzina nauki, koncentrująca się na pracy mózgu i lepszym zrozumieniu procesów uczenia się oraz zapamiętywania.

(rk)