Murarki rogate poczuły wiosnę

2 Kwiecień 2021
Rodzina tych rzadko spotykanych pszczół zadomowiła się na balkonie Pawła Zalewskiego. - Jest ich ponad 20. Jak wszystkie zaczynają latać, robi się wesoło - mówi radny.

Murarka rogata najczęściej występuje na południu Europy i w północnej Afryce. To zdecydowanie ciepłolubny gatunek. Pojawia się wiosną, wcześniej niż inne pszczoły. Potrafi latać przy niższych temperaturach i nie przeszkadza jej wiatr. Podczas chłodniejszych wiosen nadal jest w stanie zapylać drzewa owocowe. W Polsce to gatunek bardzo rzadki, oficjalnie spotykana jest tylko na wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Jednak jakimś trafem przedstawicielka murarek rogatych postanowiła dwa lata temu zadomowić się na jednym z zielonogórskich balkonów. - Kilka lat temu kupiłem domki dla zapylaczy od  fundacji. W pierwszym roku nie wydarzyło się nic, w kolejnym pojawili się pierwsi mieszkańcy. W 2019 r. przyleciała właśnie matka murarka rogata. W każdej rurce złożyła kilka jajeczek. Pszczoły zimują w ten sposób, a na wiosnę wygryzają się dorosłe osobniki - opowiada Paweł Zalewski.

Murarki rogate bardzo dobrze czują się w mieście. Zasiedlają ogrody, parki, wąwozy i skarpy. - Wartościowa dla nich jest śliwa mirabelka. Lubią miejsca nagrzewające się. Miasto im sprzyja. Znajdują tu pozostałości po starych ogrodach, a w nich drzewa owocowe i ozdobne - tłumaczy P. Zalewski. Z wyglądu różnią się od znanych nam pszczół. Głowa i tułów są czarne oraz owłosione, odwłok - intensywnie pomarańczowy. Czoło samców jest jasne, a samice mają na głowie charakterystyczne ścięte na końcach różki. - Murarki rogate na moim balkonie zaczęły wygryzać się w połowie marca. Teraz jest ich około 20-30, więc zagęszczenie jest dosyć spore. To niesamowicie ciekawy widok, jak ich pomarańczowe odwłoki odbijają się w słońcu - mówi radny.

Obecnie trwają badania naukowe dotyczące kwestii wykorzystywania tego gatunku pszczoły w hodowli w polskich warunkach klimatycznych, tak jak np. murarek ogrodowych. - Ze względu na swoją wielkość i urodę murarki rogate mogą być wykorzystywane też do celów edukacji ekologicznej. W Niemczech jest prowadzony program edukacyjny w szkołach o dzikich pszczołach i znaczeniu wszystkich owadów zapylających – zdradza ciekawostkę P. Zalewski.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki