Młodzi tacy zdolni! Pękamy z dumy! Wyniki szkół średnich

8 Lipiec 2013
To niebywałe! Mamy naprawdę zdolne dzieci! Wychwalaliśmy niedawno szóstoklasistów i uczniów kończących gimnazjum. Teraz czas pogratulować maturzystom! Egzaminy zaliczyli śpiewająco!

Nasi maturzyści zasłużyli na wspaniałe wakacje. Trudno się nie zgodzić. Za takie wyniki z egzaminu?! A właśnie opublikowała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Nasze województwo wypadło znakomicie na tle kraju i okręgu (Wielkopolska, Zachodniopomorskie i Lubuskie). Aż 83 proc. lubuskich uczniów zdało maturę, to lepiej niż średnia krajowa – 81 proc! Większa zdawalność była tylko w Małopolsce – tam uczniowie osiągnęli 84 proc.

Jeszcze lepiej wygląda to w mieście, egzamin dojrzałości zaliczyło pozytywnie 88 proc. uczniów. Wzięliśmy pod lupę wyniki naszych maturzystów. Poziom podstawowy? Najlepiej poszło zielonogórzanom z... języka włoskiego (ok. 95 proc.)! Wyniki z angielskiego i niemieckiego także przewyższają średnią województwa i okręgu, poniżej średniej okręgowej wypadł francuski, rosyjski i hiszpański także poniżej średniej województwa. Z polskiego jesteśmy świetni (ok. 58 proc.), matematyka wypadła rewelacyjnie (ok. 61 proc), powyżej średniej lubuskiej i okręgowej są wyniki z chemii, filozofii, fizyki z astronomią, historii, historii sztuki, informatyki i wiedzy o społeczeństwie. Gorzej poszło z biologią i geografią, choć wyniki odbiegają od średniej wojewódzkiej i okręgowej nieznacznie (patrz tabelka obok).

Za to po przeanalizowaniu wyników z poziomu rozszerzonego, naprawdę poczuliśmy, że rozpiera nas wielka duma! Zielonogórscy maturzyści zaliczyli wszystkie przedmioty z wynikiem przewyższającym średnią województwa i okręgu! Brawo! Świetnie wypadły egzaminy m.in. z języków obcych, informatyki, matematyki... oraz z biologii i geografii, które „kulały” nieco na poziomie podstawowym. Widać, że maturzyści bardziej przyłożyli się do matury rozszerzonej. Różnica między poziomami, w niektórych przypadkach, wynosi nawet kilkanaście procent!

We wrześniu będzie wiadomo, jak poradzili sobie z egzaminem ci, którzy przystąpili do sierpniowej poprawki. W Lubuskiem ma do niej prawo przystąpić 12 proc. zdających.

(dsp)